Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Radomskie

W Borkowicach rozpoczęto wywóz chemikaliów

czwartek, 06 maj 2021 10:55 / Autor: Radosław Mizera
fot. Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu
Radosław Mizera

Rozpoczęto usuwanie toksycznych odpadów, które nielegalnie umieszczono w jednym z budynków w Borkowicach w powiecie przysuskim. Tym samym zakończą się obawy ze strony mieszkańców gminy o swoje zdrowie i życie.

Wójt gminy Robert Fidos poinformował, że pod koniec kwietnia wybrano wykonawcę, który zajmie się usuwanie porzuconych odpadów. Jest to firma "MO-BRUK" z miejscowości Niecew.

Po stronie wykonawcy jest przygotowanie i zabezpieczenie do transportu wszystkich odpadów celem ich unieszkodliwienia. Dwa transporty już wykonano. Następne odbędą się w połowie maja - powiedział wójt Robert Fidos:

Na realizację zadania gmina Borkowice pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotację w wysokości ponad 8 mln złotych.

Nielegalne składowisko toksycznych odpadów znajduje się w magazynach dawnej Gminnej Spółdzielni w Borkowicach. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzili, że znajdują się tam szkodliwe dla ludzi chemiczne substancje. Mogą powodować raka, a także zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza i gleby.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu cały czas pracują nad sprawą. W sumie policjanci zatrzymali już 7 osób, w tym 1 kobietę z Mazowsza i Wielkopolski w sprawie składowania nielegalnych odpadów na terenie gminy Borkowice. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było składowanie odpadów niebezpiecznych. Grozi im do lat 5 pozbawienia wolności.

Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu, prowadzone są intensywne czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę przestępczą działalność. Sprawa ma charakter rozwojowy.