Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

REGION

Marszałek dzieli pieniądze na zabytki

sobota, 08 maj 2021 16:45 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Oficyna dworska Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie czy budynki Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie - to tylko niektóre spośród 17 zabytkowych obiektów, które zostaną odnowione. Wszystko dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego o przyznaniu niemal 17,5 mln zł z programu regionalnego na wsparcie projektów z zakresu kultury. Na dofinansowanie liczy też Muzeum Wsi Radomskiej, które przymierza się do konserwacji czterech zabytkowych wiatraków.

Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków i zwiększanie dostępności do kultury na Mazowszu. Do tej pory dofinansowanie uzyskało 75 inwestycji z różnych zakątków regionu, a przyznana pomoc przekroczyła 176 mln zł.

– Dbamy o nasze zabytki, dlatego na ich ochronę przeznaczamy zarówno środki z własnego budżetu, jak i z UE. Tym razem dzięki dofinansowaniu kwotą w sumie 17,4 mln zł zostanie odnowionych 17 miejsc ważnych dla mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik:

Największe dofinansowanie uzyskał projekt modernizacji Teatru Baj w Warszawie, najstarszego teatru lalek w Polsce - 2,1 mln zł. Wśród zabytkowych obiektów z regionu radomskiego są m.in. zabytkowe budynki Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie - 1,1 mln zł. i zabytkowa oficyna dworska wchodząca w skład zespołu dworsko–parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Na pieniądze z UE liczy też Muzeum Wsi Radomskiej, które przeznaczy je m.in. na prace konserwatorskie w czterech zabytkowych wiatrakach - mówi dyrektor skansenu Ilona Jaroszek:

– Różnorodność i skala dofinansowanych projektów jest bardzo duża – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Planowane inwestycje to bardzo dobre przykłady tego, jak fundusze europejskie przekładają się na realne zmiany, zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach naszego województwa – dodaje.

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego.

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.