Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 maja 2024

REGION

Wspominamy tych, którzy odeszli

wtorek, 02 listopada 2021 03:45 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Arcaion/Pixabay
Marcin Prejs

2 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. W Dniu Zadusznym przypominamy o znanych osobach związanych z powiatami koneckim i opoczyńskim, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Tadeusz Barański pseud. „Tatar” pochodził z Bedlna w gminie Końskie. Był żołnierzem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”. Służył w oddziałach legendarnych dowódców: Tadeusza Jencza „Allana”, Waldemara Szwieca „Robota”, Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Po wojnie represjonowany, przez wiele lat pracował jako nauczyciel.

Ksiądz Adam Myszkowski był wieloletnim proboszczem w parafii w Paradyżu - Wielkiej Woli w powiecie opoczyńskim. Urodził się w Radoszycach. Jako wikariusz był pracował w Brzeźnicy, Jastrzębiu koło Wierzbicy i w Starachowicach. Od 1992 roku był proboszczem w Paradyżu, od roku 2000 dziekanem dekanatu żarnowskiego. W grudniu 2002 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie, a w 2008 roku otrzymał tytuł prałata. 2 marca został dotkliwie pobity, zmarł 17 marca.

Zbigniew Struzik, konecczanin. Przez kilkanaście lat kierował Wydziałem Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Końskich. Był również radnym Rady Miejskiej w Końskich.

Jan Lagner był żołnierzem, kapitanem Armii Krajowej w zgrupowaniu na placówce „Niemen” w Niekłaniu Wielkim. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Henryk Pargieła był w latach 1989 - 1992 dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a następnie nadleśniczym Nadleśnictwa Barycz. Na emeryturze był przewodniczącym Ruchu Obrony Lasów Polskich, dyrektorem seniorem Polskiego Związku Leśników Polskich w Radomiu. Zajmował się opracowaniem planów urządzania lasu, aktywnie współpracował z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami leśnymi i angażował się w upamiętnienie wysiedlonych wiosek w okolicach Gowarczowa.

Jan Wiaderny był koneckim nauczycielem, regionalistą, społecznikiem, radnym Rady Miejskiej w Końskich, a także działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego, członkiem Rady Seniorów Miasta i Gminy Końskie.

Julian Jarząb był wybitnym opoczyńskim harmonistą, członkiem Kapeli Zespołu „Opocznianka”. Był również budowniczym ludowych instrumentów muzycznych. Muzeum Regionalne w Opocznie wydało płytę „Zagraj mi muzykancie 3 - Julian Jarząb”, na której znalazły się 32 utwory w wykonaniu tego niezapomnianego harmonisty.

Zbigniew Badowski w latach 1999-2006 pełnił funkcję zastępcy komendanta policji w Opocznie. Następnie w latach 2007 - 2016 zajmował stanowisko komendanta Staży Miejskiej w Opocznie.

Ksiądz Jan Kruk jako wikariusz pracował w parafiach: Krynki, NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, św. Józefa w Skarżysku-Kamiennej, Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej, Wierzbicy, św. Jana w Radomiu. Od 13 do 17 listopada 1964 r. był więziony przez władze komunistyczne za działalność niepodległościową. W latach 1976-1986 był proboszczem parafii Policzna. 28 kwietnia 1986 r. został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Mikołaja w Żarnowie. W 2010 przeszedł na emeryturę i został rezydentem parafii Żarnów. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej św. Kazimierza w Radomiu. W 2017 r. papież Franciszek wyróżnił go tytułem Kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Jan Kruk został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Stanisław Baran był sekretarzem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie.

Jadwiga Zamaria pierwsza dyrektor Przedszkola nr 6 w Opocznie, a także w latach 1975-1989 dyrektor Przedszkola nr 4 w Opocznie. W wieloletniej pracy nauczyciela i wychowawcy przekazywała kolejnym młodym pokoleniom dbałość o tradycję regionu opoczyńskiego.

Włodzimierz Witold Nowakowski, znany lekarz ginekolog i położnik z Drzewicy, z którą związany był praktyką lekarską od 60 lat. W maju 1961 roku dr Włodzimierz Witold Nowakowski rozpoczął pracę na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Drzewicy. W 1964 roku porodówkę przeniesiono do Opoczna, w latach 1976-2000 był ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Opocznie.

Bernard Kłodawski był wieloletnim prezesem opoczyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie.