Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Kozienice

Byli związani z ziemią kozienicką – nie ma ich już wśród nas

wtorek, 02 listopada 2021 00:01 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Artyści, sportowcy, społecznicy... w ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszło wielu znanych i nieznanych osób związanych z ziemią kozienicką. Dziś, w Dzień Zaduszny wspominamy niektórych z nich.

Witold Makarewicz

Witold Makarewicz swoje życie zawodowe związał z Elektrownią Kozienice. Po przejściu na emeryturę dołączył do Uniwersytetu Trzeciego Wieku KDK. Był jednym z pierwszych słuchaczy UTW (nr legitymacji – 20). Od początku był bardzo aktywnym „studentem”, inicjatorem wielu działań, charyzmatyczną osobowością, doradcą i przyjacielem. Przez wiele lat udzielał się w Radzie Słuchaczy UTW, począwszy od jej utworzenia w 2010 roku w trakcie III edycji Uniwersytetu aż do zakończenia X edycji w 2018 roku. Po zakończeniu działalności w Radzie Słuchaczy dalej wspierał społeczność UTW dobrymi radami. Dał się poznać jako sprawny Przewodniczący Rady, dobry organizator (m.in. popularnych wycieczek edukacyjnych seniorów i spotkań integracyjnych) oraz ciepły człowiek. Zmarł 19 grudnia zeszłego roku w wieku 75 lat.

Adam Biały

28 grudnia 2020 roku w wieku 92 lat odszedł Adam Biały - pierwszy dyrektor i budowniczy Elektrowni Kozienice.

Adam Biały został dyrektorem naczelnym jednostki "Elektrownia Kozienice w budowie" 1 kwietnia 1968 r. Jest to historyczna data dla dalszego rozwoju elektrowni. Osobiste, ogromne zaangażowanie oraz pracowitość Adama Białego zapisały są złotymi zgłoskami w historii Elektrowni Kozienice.

Arkadiusz Mizera

 W połowie stycznia 2021 roku w wieku zaledwie 43 lat zmarł Arkadiusz Mizera, młody trener pochodzący z Kozienic. Swego czasu pracował z kadrą rocznika 2008, Radomskiego OZPN.

Współzałożyciel klubu dla dzieci "Nasze Nadzieje Kozienice", trener KP Stanisławice, MKS Kozienice. Organizował imprezy piłkarskie dla młodzieży. Lubił zgłębiać swoją trenerską wiedzę. Pasjonował go futbol. Czerpał wzorce z zagranicznych lig, między innymi z Holandii, Niemiec czy Anglii.Był także trenerem ciekawej drużyny, która uczestniczyła w Pucharze Polski - "Bar Ulubiona TV Warszawa". Mecz z udziałem tej drużyny był swego czasu hitem internetu.Jakiś czas temu prowadził również kadrę rocznika 2008 Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Zajmował się również szkoleniem bramkarzy w UKS Jastrząb Głowaczów.

Andrzej Kowalski

Wieloletni sołtys Nowej Wsi, radny Rady Miejskiej w Kozienicach, społecznik. Zmarł 19 lutego tego roku po ciężkiej, długiej chorobie w wieku 68 lat.

Henryk Zmitrowicz

Henryk Zmitrowicz urodził się 14 września 1938 r. w Lidzie (dzisiaj Białoruś), w 1941 r. z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami został wywieziony na Syberię. Po blisko sześciu latach zsyłki wraz z matką i siostrą wrócił w 1946 r. do Polski. Henryk ukończył Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku, odbył służbę wojskową w Bydgoszczy. Po ślubie zamieszkał w Garbatce-Letnisku i podjął pracę w pionkowskim Pronicie. W międzyczasie ukończył studia  w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 1966 roku rozpoczął pracę w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kozienicach. Był też wieloletnim dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kozienicach i inicjatorem modernizacji kozienickiego stadionu oraz budowy hali sportowej. Odszedł 20 marca 2021 roku.

Leszek Stachurski

Był wieloletnim samorządowcem, radnym Gminnej Rady Narodowej w Magnuszewie w latach 1978 - 1984, radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu, radnym Rady Gminy Magnuszew w latach 1990 - 1994. Natomiast w latach 1998 - 2002 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Kozienickiego pierwszej kadencji.

Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej na rzecz społeczności lokalnej, w 1979 roku odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2018 roku na wniosek starosty kozienickiego - Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmarł w nocy z 8 na 9 kwietnia tego roku. Miał 82 lata.

Jerzy Drągowski

Jerzy Drągowski od lat prowadził wraz z żoną Urszulą znany i popularny w Kozienicach sklep Wodnik, zlokalizowany w centrum miasta.Był też bardzo zaangażowany społecznie, wspierał wiele ważnych dla Kozienic i powiatu inicjatyw. Był inicjatorem budowy mostu przez Wisłę, zabiegał też o powstanie Pomnika Niepodległości, działał w Lokalnej Grupie Działania Puszcza Kozienicka, której był współzałożycielem oraz wielu innych stowarzyszeniach - między innymi: Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Bractwie Orderu Świętego Stanisława, Stowarzyszeniu "Pamięć i Przyszłość", którego był prezesem.

Zmarł 9 kwietnia tego roku w wieku 65 lat w kozienickim szpitalu. Przegrał walkę z Covid-19.

Teresa Kurzepa

5 maja tego roku w wieku 65 lat zmarła Teresa Kurzepa, Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło w Kozienicach, członkini Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Kozienickim. Była członkiem Grupy Poetyckiej "Erato" działającej w Kozienickim Domu Kultury.

Lidia Zabiegałowska

Lidia Zabiegałowska urodziła się w 1957 roku w Brzeźnicy. Należała do Grupy Poetyckiej „Erato” w Kozienickim Domu Kultury oraz Stowarzyszenia Grupa Literacka „Łuczywo” w Radomiu. Ze swoją twórczością zadebiutowała w 1995 roku. Wydała dwa tomiki wierszy „Trójkątny księżyc” i „Zawód: Prometeusz”, jej utwory można też znaleźć w publikacjach zbiorowych. Zmarła w połowie czerwca tego roku w wieku 64 lat.

Janusz Patkowski

1 lipca tego roku zmarł Janusz Patkowski - wieloletni Naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Kozienicach.

 Dariusz Zawodnik

4 września odszedł Dariusz Zawodnik, wieloletni samorządowiec, były radny Rady Powiatu Kozienickiego. Miał 51 lat.