Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

REGION

Mikołaje maszerowali przez Puszczę Kozienicką

poniedziałek, 06 grudnia 2021 13:55 / Autor: Kamil Zapora
fot. Nadleśnictwo Kozienice
Kamil Zapora

W niedzielę 5 grudnia odbyła się 13 edycja „Mikołajkowego Nordic Walking”. Tym razem uczestnicy marszu spotkali się przy pomniku pszczoły w uroczysku „Bartny Kąt” na terenie leśnictwa Jaśce w Nadleśnictwie Kozienice.

Wymarsz w pięcio kilometrową trasę poprzedziła krótka rozgrzewka przygotowana przez Henryka  Motykę. Tegoroczna trasa wiodła po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, obok użytku ekologicznego zwanego ”Kaczym Ługiem”,  rezerwatu przyrody „Ponty”, jodłowych drzewostanów leśnictwa Przejazd, zbiornika wodnego tzw. ”holenderskiego” aż do miejsca postoju pojazdów przy szkółce leśnej. W trakcie marszu miały miejsce dwa przystanki tematyczne, które omówił z-ca nadleśniczego Artur Mazur, a dotyczyły one ciekawych obiektów usytuowanych na trasie marszu. Tematyka dotycząca form ochrony przyrody w szczególności użytków ekologicznych, ochrony zasobów wodnych, ochrony bioróżnorodności oraz szkód w drzewostanach wywoływanych przez zmiany klimatu na przykładzie ekspansji jemioły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prelekcja leśniczego Ryszarda Wziątka  dotycząca bartnictwa i pszczelarstwa, która miała miejsce w „Leśnej Barci”.

Finał imprezy odbywał się w miejscu postoju pojazdów przy szkółce leśnej Przejazd, gdzie dla uczestników przygotowano: konkursy tematyczne z nagrodami, przekazywano wydawnictwa Nadleśnictwa Kozienice i RDLP w Radomiu, odbyła się degustacja miodów, a także gorący posiłek.

W trakcie marszu dodatkowym okolicznościowym akcentem było  przekazanie koszulek z nadrukami i przypinkami.

Mikołajkowy nordic walking ma już stałych fanów, dla których jest to nieodłączny składnik przedświątecznej atmosfery. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej osób. W niedzielę na plenerową imprezę przybyło ponad 200 osób, wszyscy z mikołajkowymi akcentami ubioru.