Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

Skarżysko-Kamienna

Jak możemy pomóc bezdomnym w Skarżysku - Kamiennej?

środa, 20 kwietnia 2022 18:49 / Autor:
Fot. Jakub Dębski

Dziś (20 kwietnia) w ramach projektu realizowanego przez Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia przy Ostrej Bramie odbyło się forum bezdomności. Był to panel dyskusyjny, w którym uczestnicy rozprawiali nad poprawą sytuacji osób bezdomnych.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele instytucji charytatywnych i miasta wymieniali swoje doświadczenia w pomocy osobom bezdomnym oraz pomysły jak poprawić ich życie.

- Forum bezdomności pozwoliło nam na wypracowanie pewnych rekomendacji dla polityki społecznej na rzecz osób bezdomnych w Skarżysku – Kamiennej. Osoby w nim uczestniczące wskazywały, że bardzo potrzebne jest stworzenie zintegrowanego systemu wsparcia, który oprócz znalezienia mieszkań, wskazywałby też na profilaktykę. Chodzi o asystowanie osobie bezdomnej w jego usamodzielnianiu się. Padł też postulat stworzenia programu wsparcia, podobnie jak ma to miejsce w innych miastach, np. w Kielcach. Propozycją alternatywną dla mieszkań są np. grunty socjalne, na których osoby bezdomne same mogłyby wybudować dom. Uczestnicy spotkania wskazywali też na zapobieganie wystąpienia problemu już na etapie domów dziecka – mówi Karolina Jarosz, organizatorka wydarzenia.

Ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej zwraca uwagę na to, że pomoc Bractwa Matki Bożej Miłosierdzia jak i samorządów uzupełniają się.

 - Działające przy bazylice Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia pomaga osobom bezdomnym. Chciałbym podziękować za współpracę skarżyskiemu powiatowi, miastu i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za to, że staramy się uzupełniać w pomocy bezdomnym – powiedział ks. Jerzy Karbownik.

Na spotkaniu głos zabrał także ks. dr Stanisław Słowik z Caritas Diecezji Kieleckiej, który od wielu lat pomaga osobom bezdomnym.

- Zajmuję się tym tematem już ponad 30 lat i zauważyłem w nim pewne zmiany. Dotyczą postaw, kategorii i przyczyn bezdomności. To nie jest cały czas ten sam problem, tylko on ciągle ewoluuje - powiedział ks. dr Stanisław Słowik.

Swoim doświadczeniem w pomocy osobom bezdomnym podzielił się ks. Mirosław Tosza ze wspólnoty Betlejem.

- Razem z dwoma bezdomnymi zamieszkaliśmy w budynku po starej szkole. Później dołączyło więcej osób. Teraz mamy tam 15 pokoi i w każdym z nich ktoś mieszka. Mieliśmy takie przekonanie, że nie tworzymy schroniska ani noclegowni tylko prawdziwy dom. Osoby, które chcą do nas dołączyć od razu mają obowiązki. Każdy musi udowodnić nam, że zasługuje na miejsce w naszym domu. Najpierw przychodzi na wolontariat, śniadania i modlitwy. Jeśli widzimy, że ta osoba się stara, to go przyjmujemy – powiedział ks. Mirosław Tosza.

Marzena Łasek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej powiedziała na jakich zasadach osoby bezdomne mogą liczyć na pomoc z ich strony.

- W strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej funkcjonuje klub integracji społecznej. Tam między innymi są działania przeznaczone dla bezdomnych. Mogą skorzystać z pomocy profilaktyka uzależnień czy terapeuty ale tylko jeśli chcą. Z tym jest różnie. Osoby bezdomne przychodzą do nas głównie po świadczenia finansowe i oczekują, że je dostaną nie oferując nic w zamian - powiedziała Marzena Łasek.

Urząd Miasta w Skarżysku - Kamiennej reprezentowany był przez wiceprezydenta miasta Krzysztofa Myszkę:

- Wydaje mi się, że powinniśmy robić wszystko aby osoby bezdomne zachęcać do dalszego funkcjonowania według określonych norm w społeczeństwie. Jeśli damy im przysłowiową rybę, to do niczego dobrego nie doprowadzi - powiedział wiceprezydent miasta Krzysztof Myszka.

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.