Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Przysucha

Zostało jeszcze 250 ton toksycznych odpadów

wtorek, 10 maj 2022 13:10 / Autor: Radosław Mizera
foto: makamuki0/pixabay
Radosław Mizera

Mieszkańcy Borkowic będą mogli odetchnąć z ulgą. W maju powinien zakończyć się proces wywożenia toksycznych odpadów, które kilka lat temu nielegalnie umieszczono w jednym z budynków.  

Wójt gminy Robert Fidos poinformował, że dotychczas wywieziono i zutylizowano 630 ton odpadów. Na ten cel przeznaczono 5 mln 700 tys. złotych. - Zostało jeszcze ok. 250 ton - powiedział wójt Fidos:

Przypomnijmy, że na usunięcie chemikaliów gmina Borkowice pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotację w wysokości ponad 8 mln złotych.

Nielegalne składowisko toksycznych odpadów znajduje się w magazynach dawnej Gminnej Spółdzielni w Borkowicach. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzili, że znajdują się tam szkodliwe dla ludzi chemiczne substancje. Mogą powodować raka, a także zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza i gleby.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu cały czas pracują nad sprawą. W sumie policjanci zatrzymali już 7 osób, w tym 1 kobietę z Mazowsza i Wielkopolski w sprawie składowania nielegalnych odpadów na terenie gminy Borkowice. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było składowanie odpadów niebezpiecznych. Grozi im do lat 5 pozbawienia wolności.