Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

REGION

W leczeniu zaćmy postaw na soczewki PREMIUM

czwartek, 26 maj 2022 11:48 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Jeszcze do niedawna decyzja o operacji zaćmy w prywatnej klinice uwarunkowana była przede wszystkim czasem oczekiwania na zabieg. Dziś jednak na operację zaćmy w państwowej placówce nie trzeba długo czekać, ale pacjenci wciąż nie mają możliwości indywidualnego doboru soczewek. Refundowana soczewka jednoogniskowa oznacza dla pacjenta, że będzie widział wyraźnie albo z bliska, albo z daleka – np. będzie mógł bez okularów prowadzić samochód, ale już do czytania będzie ich potrzebował.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie dlaczego wybór soczewek z grupy Premium ma tak duże znaczenie.

W leczeniu zaćmy warto postawić na soczewki z grupy PREMIUM, ponieważ podczas ich dobierania zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta: lekarz uwzględni, oczywiście, wszystkie bezwzględne wskazania medyczne, ale także wszystkie Twoje oczekiwania względem ostrości wzroku. Soczewki wszczepialne najnowszej generacji to możliwość dokonania podczas jednego zabiegu, zarówno usunięcia własnej nieprzeziernej soczewki i wszczepienia nowej, jak i skorygowania dzięki tej nowej soczewce krótko- czy dalekowzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności. Ponadto, w przypadku wyboru soczewek PREMIUM dostajesz dwa w jednym: usunięcie zaćmy i korekcję wady wzroku a także możesz liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm).
Dlatego przygotowując się do operacji wszczepienia sztucznej soczewki, którą przeprowadza się w leczeniu zaćmy, warto zadać sobie pytanie, czy po operacji wciąż chce się nosić okulary? A jeśli odpowiedź brzmi - tak, to czy:
• wolę widzieć lepiej z daleka czy z bliska?
• chcę ostro widzieć na każdą odległość – bliską, pośrednią i daleką?
• zależy mi na jednoczesnym pozbyciu się zaćmy i starczowzroczności oraz na korekcji wady wzroku?
• chcę dodatkowo chronić siatkówkę filtrem światła niebieskiego?
Jeśli znasz już odpowiedź na wszystkie pytania, udaj się na rozmowę do doświadczonego okulisty, któremu podczas diagnozowania zaćmy wystarczy, że obejrzy zmętniałą soczewkę przy rozszerzonych źrenicach.

Jakie badania należy wykonać przed operacją zaćmy?

Badania poprzedzające operację zaćmy obejmują:
• autorefraktometrię,
• biometrię,
• badanie dna oka,
• badanie OCT plamki.

Czy istnieje wyłącznie jeden typ soczewek czy mamy większy wybór?

Do wyboru mamy trzy rodzaje soczewek:
Soczewki toryczne jednoogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży) i wieloogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie).
Wieloogniskowe, czyli trifokalne/multifokalne (oprócz usunięcia zaćmy gwarantują eliminację starczowzroczności i bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej).
EDOF (extended depth of focus) - soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrości, łączące zalety soczewek jedno- i wieloogniskowych, czyli zapewniające ostre widzenie w szerokim zakresie odległości – od dalekich do pośrednich. Soczewki o wydłużonej ogniskowej zapewniają wysoki poziom niezależności od okularów, jednak uzyskana jakość wzroku jest sprawą indywidualną i może być różna u poszczególnych pacjentów.

Soczewki z filtrem UV?

Tak, wszystkie rodzaje soczewek PREMIUM mogą być wyposażone w filtry UV i/lub filtr światła niebieskiego (blue light filter) – eliminują wtedy szkodliwą część wiązki światła, chronią na nabłonek barwnikowy siatkówki i zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli najczęstszej przyczyny nieodwracalnej ślepoty u pacjentów po 60. roku życia.

Przyszłość należy do soczewek akomodacyjnych

Nowoczesna okulistyka rozwija się bardzo szybko, a opisane wyżej soczewki z grupy PREMIUM to jeszcze nie jest szczyt jej możliwości. Lekarze pokładają duże nadzieje w soczewkach akomodacyjnych - ultranowoczesnym wytworze zaawansowanej inżynierii biomedycznej, pozwalającym w sposób zbliżony do naturalnego odtworzyć naturalne mechanizmy akomodacji oka. Oznacza to ostrość widzenia do bliży (czytanie), widzenia pośredniego (praca przy komputerze, spotkania towarzyskie, rzut oka na deskę rozdzielczą samochodu), oraz do dali (jazda samochodem, obserwacja odległych krajobrazów).
Soczewka akomodacyjna łączy doskonałą ostrość widzenia z najlepszym możliwym kontrastem i realistycznym postrzeganiem kolorów, a poprzez skorygowanie błędów obrazowania (aberracje), poprawia percepcję wzrokową, szczególnie o zmierzchu lub trudnych warunkach pogodowych. Soczewki akomodacyjne wciąż są doskonalone, nie wiadomo, kiedy wejdą do powszechnym użycia.

(artykuł sponsorowany)