Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Radomskie

Teresa Grodzińska patronką szkoły w Bielisze

piątek, 14 października 2022 13:51 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Szkoła podstawowa w Bielisze przyjęła dzisiaj imię Teresy Grodzińskiej. Poświęcony został także sztandar.

Uroczystość nadania imienia poprzedziła Msza święta z poświęceniem sztandaru. Eucharystii przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

- Niech patronką wierności, troski, poświęcenia i szacunku dla tego, co wieczne, będzie Teresa Grodzińska. Niech zachęca, umacnia i potwierdza, że ludzie tej ziemi niosą tak wielkie oddanie i poświęcenie i są gotowi do tego, aby być z innymi i dla innych - mówił biskup Marek.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli do budynku szkoły. W sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna.

- Każde pokolenie szuka punktów odniesienia do swojej tożsamości i wzorów. Społeczność szkoły podstawowej w Bielisze znalazła swojego bohatera w postaci Teresy Grodzińskiej. Przy wyborze patrona rada pedagogiczna, rodzice i uczniowie naszej szkoły kierowali się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania i wzór dla młodzieży. Nie ulega wątpliwości, że Teresa Grodzińska spełnia wszystkie kryteria - mówi Małgorzata Jakubiak, dyrektor szkoły.

Wójt Leszek Margas przypomniał, że Teresa Grodzińska to była mieszkanka Jaszowic, które znajdują się na terenie gminy Zakrzew.

W uroczystości wzięli udział także członkowie rodziny Teresy Grodzińskiej. Antonina Arkuszewska podarowała namalowany przez siebie portret patronki szkoły.

- One były wychowane w duchu, żeby szczęścia szukać w realizacji swoich obowiązków. Szczęście dawało im rozpoznanie ich i realizacja - powiedziała Antonina Arkuszewska.

Poseł Marek Suski podziękował za wybór właśnie Teresy Grodzińskiej na patronkę szkoły.

Głos zabrali także poseł Andrzej Kosztowniak i wicewojewoda Artur Standowicz:

Rolę Teresy Grodzińskiej w inscenizacji szkolnej odegrała Patrycja Sadowska, uczennica klasy 8B.

- Był ogromny stres, ale jestem dumna, że mogłam zagrać tak cudowną osobę. Oddała swoje życie za ojczyznę i dla niej nie liczyło się własne bezpieczeństwo, tylko żeby ojczyzna była wolna - powiedziała.

W czasie uroczystości społeczność szkoły ślubowała na sztandar.