Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

REGION

Prawie 2 mld zł z UE na rozwój woj. mazowieckiego

czwartek, 09 marca 2023 14:29 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Przedsiębiorcy, samorządy lokalne, organizacje społeczne czy powiatowe urzędy pracy mogą starać się o kolejne pieniądze z Unii Europejskiej. Już pod koniec marca ruszą pierwsze nabory w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

W tym roku ogłoszone zostaną 42 konkursy i nabory, których wartość przekroczy 1 mld 700 mln zł. Do dyspozycji samorządów regionalnych na terenie woj. mazowieckiego będzie ok. 10 mld złotych.

Pieniądze unijne mają być przeznaczone m.in. na dostosowanie do zmian klimatu, działania społeczne i aktywizację zawodową, prace badawczo-rozwojowe, innowacje biznesowe, wsparcie edukacji czy przebudowę dróg. Pierwsze nabory w ramach nowej perspektywy finansowej ruszą już pod koniec marca - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Na te środki czekali wszyscy: przedsiębiorcy, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe czy uczelnie i ośrodki badawcze:

- Tych prawie 10 mld zł  pomoże w podniesieniu innowacyjności Mazowsza, przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości, wzrostu inwestycji w odnawialne źródła energii czy choćby transport niskoemisyjny - dodaje.

Od stycznia 2018 r. województwo mazowieckie zostało podzielone statystycznie na region Warszawski stołeczny i Mazowiecki regionalny. Dzięki takiemu rozwiązaniu Mazowsze nie straciło, a zyskało wsparcie na poziomie poprzedniej perspektywy finansowej. Do tego dochodzą jeszcze środki z programu Polska Wschodnia. Radom jest jedynym na Mazowszu miastem, które w ramach tego programu ma zagwarantowane 40 mln euro.

- Polska Wschodnia, to dla Radomia szansa, to pieniądze, które czekają na to, aby je dobrze wydać - mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński:

– Unijne fundusze umożliwiły nam realizację wielu różnorodnych przedsięwzięć. Od inwestycyjnych po tzw. projekty miękkie, na przykład podnoszące kwalifikacje zawodowe. Jednym z przykładów dużych inwestycji zrealizowanych przy wsparciu funduszy z UE jest Kamienica Deskurów, której rewitalizacja to jeden z kluczowych elementów całego procesu przywracania radomianom Miasta Kazimierzowskiego. Pełni funkcję kulturalną, muzealną, jest też siedzibą Centrum Organizacji Pozarządowych. Mam nadzieję, że wkrótce zostaną uruchomione pieniądze z KPO i będziemy mogli korzystać z kolejnych funduszy. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, realnie pomagają one zmieniać nasze miasta i podnosić jakość życia mieszkańców - tłumaczy.

Pierwsze konkursy ogłoszone zostaną już pod koniec marca. Jak mówi wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Aleksandra Szwed od 31 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie zakupu średnich oraz ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla ochotniczych straży pożarnych. Samorządy będą mogły ubiegać się także o fundusze na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz rozwój sieci kanalizacyjnych. Pod koniec marca rozpocznie się również konkurs na wsparcie przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznej. W tym samym czasie wystartują również nabory wniosków na działania powiatowych urzędów pracy w zakresie aktywizacji osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:

W drugim kwartale tego roku będzie można ubiegać się o pieniądze na realizację projektów z zakresu kontroli jakości powietrza, gospodarki odpadami czy też rozwoju infrastruktury edukacyjnej. Wsparcie obejmie również aktywizację zawodową kobiet, rozwój usług dla mieszkańców w ramach społeczności lokalnych, integrację migrantów czy zapewnienie odpowiednich kompetencji przez pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia.

Trzeci kwartał roku przyniesie kolejne możliwości pozyskania dofinansowania z programu regionalnego. Wsparcie obejmie wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji biznesowych. W planach są konkursy o dofinansowanie działań z zakresu zapewnienia infrastruktury społecznej, zarządzania inteligentnymi sieciami wodociągowymi czy usuwania miejsc nielegalnego składowania odpadów. Pracodawcy skorzystają z pomocy we wprowadzaniu telepracy, natomiast szkoły będą mogły starać się o fundusze na rozwój kompetencji kluczowych u uczniów. Będą również dostępne środki na kształcenie dorosłych oraz aktywizację społeczno-zawodową osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Z kolei w czwartym kwartale roku samorządy będą mogły składać wnioski o fundusze europejskie na budowę i przebudowę dróg powiatowych oraz gminnych. Wsparcie obejmie ograniczanie skutków suszy, ochronę różnorodności biologicznej, a także parków krajobrazowych. Będzie to również czas rozpoczęcia konkursów o dofinansowanie innowacyjnych projektów biznesowych (w nowej formule projektów modułowych) czy transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Końcówka roku przyniesie także możliwość pozyskania wsparcia na rozwój usług społecznych skierowanych do dzieci i młodzieży. Właśnie wtedy rozpocznie się również konkurs o wyjątkowym wymiarze, mający na celu wzmocnienie potencjału partnerów społecznych i organizacji pozarządowych w obszarze wartości i zasad horyzontalnych Unii Europejskiej.

Starając się o unijne dofinansowanie należy zwrócić uwagę na odpowiednie zaplanowanie projektu, w tym m.in. celów i czasu potrzebnego na realizację prac. - Każdy, kto korzysta z pomocy z Unii Europejskiej, musi również pamiętać o wywiązywaniu się z obowiązków informacyjno-promocyjnych, na które położymy szczególny nacisk – podkreśla wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Monika Tchórznicka.

 

Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.