Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

Radomskie

Makowiec: otwarto Izbę Pamięci

niedziela, 16 kwietnia 2023 12:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Jest ona poświęcona pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy działali w okolicach Skaryszewa. Izba znajduje się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowcu. W uroczystości wziął udział m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Organizatorem i pomysłodawcą otwarcia Izby Pamięci było Kazimierz Kozieł z Koła Kombatanckiego Żołnierzy Armii Krajowej w Makowcu. Izba upamiętnia bohaterów ziemi skaryszewskiej. Znajdują się w niej różne pamiątki z czasów drugiej wojny światowej. Burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek mówił, że przez wiele lat w okresie PRL próbowano wymazywać pamięć o żołnierzach Armii Krajowej:

O tragicznym losie żołnierzy Armii Krajowej o zakończeniu wojny mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

W trakcie uroczystości głos zabrała wnuczka Józefa Trybuły ps. „Wrzos”:

Starosta radomski Waldemar Trelka podziękował wszystkim osobom, które przyczyniają się do kultywowania pamięci o żołnierzach Armii Krajowej:

W programie uroczystości była Msza święta celebrowana w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Makowcu, podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu, Apel Pamięci i salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia, otwarcie Izby Pamięci oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowcu.