Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Kozienice

Tysiące przelotów zarejestrowano w Kozienicach. Czym były te obiekty?

wtorek, 26 września 2023 19:16 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kamery umieszczone na dachu Zespołu Szkół w Kozienicach od stycznia do sierpnia tego roku zarejestrowały na nocnym niebie 6300 różnego rodzaju obiektów. Część z tych detekcji może bardzo przysłużyć się nauce. Dzisiaj podsumowaliśmy kolejny rok działalności stacji bolidowej PFN76 Kozienice i jak zwykle była to okazja do spotkania ciekawych ludzi zajmujących się na co dzień astronomią.

Polska Sieć Bolidowa to rozsiane po całym kraju stacje wyposażone w kamery przeczesujące nocne niebo w poszukiwaniu meteorów, czyli świetlnego śladu sugerującego, że w ziemską atmosferę właśnie wleciał skalny odłamek kosmicznego pochodzenia. Jeśli będzie on dostatecznie duży istnieje szansa, że nie spłonie pod wpływem oporu powietrza i jego fragment dotrze do powierzchni Ziemi. Takie obiekty są cenionym przez astronomów źródłem wiedzy o układzie słonecznym. Od 2019 jedna ze stacji o numerze PFN76 znajduje się w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Co roku organizowane są seminaria naukowe, w czasie których podsumowywana jest jej działalność. Czwarte tego typu spotkanie miało miejsce we wtorek 26 września w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Kamery zainstalowane na dachu szkoły przez osiem miesięcy dokonały 6300 detekcji. Czy wśród nich było coś interesującego? Spytaliśmy Mirosława Mazura – nauczyciela geografii z Zespołu i opiekuna stacji:

Od samego początku ze stacją w Kozienicach związani są również Artur Jaśkiewicz i Zbigniew Tymiński pracujący w Polskiej Sieci Bolidowej. Jak przyznają – stacja PFN76 Kozienice stanowi cenne wsparcie całej sieci. Wystarczy powiedzieć, że współpracą zainteresowana jest ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency):

W czasie seminarium o stacji w Kozienicach opowiedzieli uczniowie odpowiedzialni za jej obsługę. Jej skuteczność możliwa jest dzięki profesjonalnemu sprzętowi ufundowanemu przez Eneę Wytwarzanie.

Oprócz podsumowania pracy PFN76 Kozienice wysłuchaliśmy też dwóch wykładów. O misjach kosmicznych powracających z próbkami ciał niebieskich innych niż Ziemia opowiedział Zbigniew Tymiński. Odpowiedział m.in. na pytanie: po co wydawać setki milionów dolarów na przywożenie skał z kosmosu skoro one same do nas przylatują?

We wtorek w Kozienicach gościliśmy także dr Waldemara Ogłozę z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Swoje wystąpienie poświęcił Mikołajowi Kopernikowi i zaproponowanemu przez niego modelowi wszechświata. Przełomowość dzieła astronoma z Torunia polegała na tym, że była to pierwsza teoria heliocentryczna tak mocno osadzona w obserwacjach i oparta na metodologii naukowej. Mikołaj Kopernik jako pierwszy zaproponował unifikację praw rządzących przyrodą na cały wszechświat, od naszego domowego podwórka, aż po odległe galaktyki i na tym założeniu bazujemy po dziś dzień:

Na seminarium zaproszeni zostali uczniowie kozienickich szkół. Na zakończenie spotkania wzięli oni udział w quzie wiedzy, którą mogli zdobyć dzisiaj w CKA. Czternaście najlepszych uczestników dostało fragmenty prawdziwych meteorytów, których zakup możliwy był również dzięki Enei Wytwarzanie.