Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Opoczno

Duże pieniądze na bulwar nad Drzewiczką

czwartek, 12 października 2023 09:37 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Duże pieniądze pozyskała Gmina Drzewica z różnych rządowych programów. Dzięki nim nad Drzewiczką wybudowany zostanie bulwar, będzie również remontowany zamek. Rządowe wsparcie przeznaczone zostanie także na modernizację przepompowni ścieków oraz przebudowę drogi i przejścia dla pieszych.

W audycji Gmina Drzewica na Fali mówiliśmy o dużych pieniądzach, które trafią do drzewickiego samorządu w ramach różnych rządowych programów. Burmistrz Janusz Reszelewski poinformował, że w dzięki Polskiemu Ładowi - Programowi Inwestycji Strategicznych miejscowy samorząd pozyskał 5 mln 850 tys. zł na budowę bulwaru nad Drzewiczką. Powstanie on naprzeciwko drzewickiego zamku, po lewej stronie rzeki na odcinku od mostu do dawnej organistówki. Bulwar będzie mieć formę długiego, 290-metrowego deptaka z elementami małej architektury, posadowionego na słupopalach i oświetlonego latarniami. Jak podkreślił burmistrz, planowana inwestycja wpłynie z jednej strony na poprawę estetyki tej części miasta, z drugiej będzie doskonałym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców. Również w ramach Programu Inwestycji Strategicznych samorząd zmodernizuje działające na terenie gminy przepompownie ścieków. Jest ich około 60. Na to zadanie Drzewica pozyskała 1 mln 425 tys. zł.

Gmina Drzewica znalazła się także w gronie beneficjentów drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Samorząd pozyskał prawie milion złotych na remont zamku i ogrodzenia cmentarza w Drzewicy. Burmistrz wyjaśnił, że gmina w tym przypadku jest pośrednikiem w pozyskaniu pieniędzy. Same inwestycje będą wykonywać właściciele poszczególnych obiektów. Każdy z nich, zarówno właściciel zamku, jak i parafia na planowane prace otrzymał kwotę blisko pół miliona złotych.

Do Drzewicy trafią również pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wsparciem objęte zostaną dwie inwestycje. Chodzi o przebudowę: ulicy Żeromskiego oraz przejścia dla pieszych na ul. Stawowej. Pierwsze zadanie wsparte zostało kwotą ponad 2 mln zł. Dzięki tej inwestycji przebudowany zostanie miejski odcinek drogi powiatowej. Zadanie szacowane jest na 2 mln 952 tys. zł. Dzięki niej zostanie przebudowana droga o długości 0,827 km od skrzyżowania z ulicą Prymasa Macieja Drzewickiego do skrzyżowania z ulicami Armii Krajowej i Majora Hubala. Z kolei 51 tys. zł samorząd pozyskał na przebudowę przejścia dla pieszych na ulicy Stawowej w Drzewicy. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania z ulicami: Szkolną, Braci Kobylańskich i pl. Kościuszki.

W audycji Gmina Drzewica na Fali mówiliśmy także o realizowanych przez miejscowy samorząd dwóch proekologicznych projektach. Polegają one na montażu w budynkach mieszkańców: 60 pieców gazowych, 46 pieców na pellet i 2 pieców zgazowujących drewno oraz 237 instalacji fotowoltaicznych, 58 instalacji solarnych i 15 kotłów na biomasę. Łączna wartość tych zadań to 8,25 mln zł, z czego większość to wsparcie unijne w ramach RPO. Równolegle do 13 października gmina czeka na wnioski mieszkańców zainteresowanych wzięciem udziału w kolejnym proekologicznym projekcie. Chodzi o zadanie pn. „Budowa instalacji OZE na terenie gminy Drzewica”. Samorząd będzie ubiegał się o wsparcie montażu instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii oraz kolektorów słonecznych dla mieszkańców gminy.

Burmistrz Janusz Reszelewski poinformował także o dwóch prozdrowotnych projektach realizowanych przez drzewicki samorząd. Skierowane są one do uczniów wszystkich drzewickich szkół podstawowych. Dzięki nim dzieci będą mogły liczyć na bezpłatne badania wzroku, słuchu oraz wad postawy.

Posłuchaj audycji Gmina Drzewica na Fali: