Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

Radomskie

Ponad 45 milionów złotych inwestycji w powiatową edukację

środa, 27 marca 2024 10:16 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Ostatnie cztery lata to duże, niewidziane od dekad inwestycje w powiatową edukację, modernizacja i rozbudowa szkół oraz ich infrastruktury sportowej i dydaktycznej. Udało się również wzmocnić placówki kształcenia specjalnego i zawodowego oraz wprowadzić nowoczesne rozwiązania, jak elektroniczny system naboru do szkół, czy wirtualne laboratoria i strzelnice.

W siedzibie Starostwa Powiatowego dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych wraz z władzami powiatu podsumowali kadencję i wszytko to, co wydarzyło się w ostatnich latach w powiatowej edukacji.

– Na początku kadencji sprawdziliśmy dane demograficzne i okazało się, że za dwa – trzy lata do naszych szkół powiatowych może trafić 50 procent liczby absolwentów z roku 2018 roku. Można było oczywiście na to poczekać, a wygasić dwie szkoły, sprzedać jakieś budynki i być zdziwionym, że właśnie teraz nauczyciele tracą pracę, a szkoły stoją puste. Już wtedy, w 2018 – 2019 roku uwzględniliśmy te dane i podjęliśmy kilka bardzo odważnych, a w tamtym czasie nawet kontrowersyjnych decyzji, które dzisiaj jednak procentują. Dziś możemy podzielić się informacją, że nasi nauczyciele mają pracę, wszystkie szkoły działają, a dodatkowo powołaliśmy dwie szkoły specjalne, które również są zapełnione mu dziećmi i młodzieżą – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Nowe placówki edukacyjne

Dokonane w tym czasie zmiany sieci szkół miały za zadanie jak najlepsze wykorzystanie istniejącej bazy dydaktycznej, znaczącą poprawę kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami oraz utrzymanie miejsc pracy nauczycieli. W Chwałowicach zamiast Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, gdzie do 2019 roku kształciło się 16 uczniów, powstała szkoła specjalna – Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach. W krótkim czasie stał się jedną z najnowocześniejszych placówek kształcenia specjalnego w regionie radomskim. Budynek główny został całkowicie zmodernizowany, powstał łącznik do pobliskiego internatu, wybudowano też mini obserwatorium astronomiczne i letni amfiteatr.

– Kształcimy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami w wieku od 2,5 roku do 25 roku. Początkowo mieliśmy 15 dzieci w szkole podstawowej specjalnej, obecnie mamy już pod opieką 101 uczniów. Dzieje się tak tylko i wyłącznie dlatego, że nasza szkoła może konkurować z najlepszymi placówkami w Polsce, a w ostatnich trzech latach inwestycje powiatu w naszą placówkę przekroczyły 8 milionów złotych. Dziękujemy za to całemu Zarządowi i Radzie Powiatu – mówił Adrian Barański, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach.

Drugą placówką, której społeczność zyskała całkiem nowe warunki kształcenia jest Szkoła Specjalna w Zespole Szkół im J. Śniadeckiego w Pionkach. Ponad 150 dzieci zajmowało do tej pory niewielki parterowy budynek, a obecnie mają dwupiętrowy obiekt z nowoczesnym wyposażeniem, przebudowany nakładem ponad 11 milionów złotych.

– Nasz nowy budynek szkolny stał się w pełni dostosowany dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Ta inwestycja pochłonęła ponad 11 milionów złotych, które przeznaczył na ten cel nasz organ prowadzący, czyli Powiat Radomski. Szkoła to nie tylko budynek, ale też wyposażenie, które sukcesywnie do nas spływa. Wszystko po to, aby dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych mogły kształcić się i rozwijać, mogły być rehabilitowane – mówiła Agnieszka Stępień, dyrektor Szkoły Specjalnej w Zespole Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

Wcześniej z Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego wyłączono II Technikum, które weszło w skład nowego Zespołu Szkół, który ma obecnie bardzo szeroką ofertę edukacyjną. W 2022 roku przy placówce powstała długo wyczekiwaną hala sportowo – widowiskowa z pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych. Powstała tam również pierwsza w powiecie wirtualna strzelnica.

Nasza szkoła była odpowiedzią władz powiatu radomskiego na problemy demograficzne Pionek i okolic. W 2018 roku do liceum uczęszczało około 70 uczniów, aktualnie mamy ich prawie 400. Nasza szkoła została wspaniale wyposażona, a powiat wykonał inwestycje za ponad 7 milionów złotych, w tym ponad 6 milionów kosztowała nowoczesna pełnowymiarowa hala sportowa z trybunami oraz wirtualna strzelnica, która powstała przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy też nową aulę wykładową, siedem sali kształcenia ogólnego i zawodowego, wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Wszystko to spowodowało, że młodzież oraz pracownicy mają wspaniałe warunki. Widać to również w wynikach egzaminów zewnętrznych – mamy 100-procentową zdawalność egzaminów maturalnych w liceum oraz prawie 90 – procentową w technikum. To mówi samo za siebie – powiedział Rafał Kącki, dyrektor Zespołu Szkół w Pionkach.

Nowe Branżowe Centrum Umiejętności w Pionkach

Wzmocnienie kształcenia zawodowego ma zapewnić powstające właśnie Branżowe Centrum Umiejętności w Pionkach w dziedzinie ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem. Uzupełni ono ofertę kształcenia w CKZiU w Pionkach oraz połączy działania szkół, uczelni i pracodawców. Jego zadaniem będzie przygotowanie kadr dla branży metalowej na potrzeby nowoczesnej gospodarki.

– Zostaliśmy wyposażeni w nowe boisko wielofunkcyjne, została wyremontowana sala gimnastyczna, która już wymagała troszkę nakładów, oddane zostały również dwie nowe sale lekcyjne. Taką sztandarową inwestycją, która jest jeszcze w trakcie, jest Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie ślusarstwo mechanika i obróbka skrawaniem. Budynek wraz z wyposażeniem zostanie otwarty w końcówce maja, to projekt, który opiewa na ponad 15 milionów złotych, kwotę, która do tej pory była dla szkoły niewyobrażalna – mówiła Magdalena Wiśniewska dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im Marii Skłodowskiej-Curie w Pionkach.

Nowa hala sportowa dla liceum w Iłży

Oprócz tego zostały wyremontowane szkolne obiekty sportowe przy Liceum Ogólnokształcącym w Iłży. Kolejna duża inwestycja oświatowa, która właśnie się rozpoczyna, to budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Iłży. Jej realizacja jest zaplanowana na lata 2024-2025.

– W ostatnim czasie został wykonany remont szkoły, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, remont elewacji całego liceum i wszelkie działania związane z odnową i odświeżeniem szkoły. Przed nami duża inwestycja, czyli budowa hali gimnastycznej wraz z łącznikiem i remont kotłowni za blisko 7 milionów złotych. Był też remont boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią. Te wszystkie działania pozwoliły nam funkcjonować w przyzwoitych warunkach, a jednocześnie wpłynęły i znacząco na jakość kształcenia i ofertę edukacyjną naszego liceum – Agnieszka Kopeć – Fila, dyrektor Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Iłży.

Oprócz tego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Iłży oddano niedawno do użytku drugą wirtualną strzelnicę. Korzystają z niej uczniowie z klasy przysposobienia obronnego.

– Przez ostatnie lata wykonany został remont sal lekcyjnych i sali gimnastycznej za ponad 420 tysięcy złotych, wykonane boisko wielofunkcyjne na kwotę 340 tysięcy, a w tym roku uruchomiliśmy strzelnicę wirtualną za ponad 200 tysięcy złotych. Dodatkowo na modernizację pracowni szkolnych komputerowych i warsztatowych zostało wydane ponad 250 tysięcy. To naprawdę duże wsparcie powiatu dla szkoły i nasza młodzież bardzo serdecznie za to dziękuje – mówił Leszek Giemza, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych imienia Stanisława Staszica w Iłży.

Z kolei przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy powstało nowe wielofunkcyjne boisko wraz z ogrodzeniem.

Chciałabym bardzo podziękować za współpracę z organem prowadzącym. Nasz ośrodek przeżywał bardzo trudne chwile, ale w obecnej chwili funkcjonujemy, mając zapełnionych 100 procent miejsc dla wychowanek. Otrzymaliśmy tak jak pozostałe szkoły boisko wielofunkcyjne, które było dla nas niezbędne. Ta dobra współpraca z powiatem przekłada się na efekty pracy z naszymi wychowankami. Chciałabym zauważyć, że praca w takim ośrodku jest trudna, bo zmagamy się z trudnościami naszych wychowanek, ale za to nie mamy zmartwień związanych z budynkiem czy jego wyposażeniem – powiedziała Agnieszka Ankurowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Elektroniczny nabór i wirtualne pracownie

Dodatkowo powstał system elektronicznego naboru uczniów do klas pierwszych szkół średnich, co znacznie oszczędza czas rodzicom absolwentów szkół podstawowych w procesie rekrutacji. Powiat Radomski był też jednym z pierwszych w Polsce samorządem, który wszystkie szkoły średnie wyposażył w innowacyjne wirtualne laboratoria chemiczne.

– Ostatnie 5 lat to szereg inwestycji w powiatową oświatę za prawie 45 milionów złotych. Główne inwestycje to wspomniane Branżowe Centrum Umiejętności za 12 milionów złotych, przebudowa budynku dawnego “Zielonego” w Pionkach za 11 milionów czy nowe sale gimnastyczne dla liceów po 6-7 milionów złotych każda, a także dwie szkoły specjalne – obie po kilkanaście milionów złotych – podsumował starosta Waldemar Trelka.