Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

Kozienice

Przed nami I Rajd Śladami Pawła Klimczuka po ziemi kozienickiej

czwartek, 18 kwietnia 2024 10:36 / Autor: Kamil Zapora
Paweł Klimczuk, źródło: Ewelina Matuszkiewicz
Kamil Zapora

Paweł Klimczuk – założyciel dwóch szkół w Kozienicach i ojciec Bogusława Klimczuka – znanego kompozytora, był również autorem pierwszej książki krajoznawczej poświęconej powiatowi kozienickiemu. W czwartek 25 kwietnia ruszymy w rajd śladami Pawła Klimczuka.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Kozienicach zaprasza do udziału w I Rajdzie Śladami Pawła Klimczuka, który zaplanowano na czwartek 25 kwietnia. Przewodniczką będzie Ewelina Matuszkiewicz - prawnuczka Pawła Klimczuka i autorka książki o jego osobie. Trasa rajdu wiedzie przez: Opactwo – Budnik - Witle – Przewóz – Wisłę – Przewóz – Kępice – Posiołek – Opactwo (9 km). Na uczestników będzie czekał test z wiedzy o trasie rajdu i Pawle Klimczuku. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku 22 kwietnia.

Wpisowe:

20 zł - członkowie PTTK
30 zł - pozostali uczestnicy
Liczba miejsc ograniczona.

Rajd dofinansowany ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

Paweł Klimczuk urodził się w 1881 roku w okolicy miasta Sokal (obecna Ukraina, obwód Lwowski). 44 lata swojego życia związał z Kozienicami gdzie pracował jako inspektor szkolny. Jego żywymi pomnikami są funkcjonujące do dziś dwie szkoły: PSP nr 1 im. Urszuli Kochanowskiej oraz PSP nr 2 im. Króla Zygmunta Starego. Miłość Pawła Klimczuka do ziemi kozienickiej zaowocowała powstaniem książki „Nasz Powiat” - pierwszej traktującej o krajoznawczych walorach powiatu kozienickiego, własnoręcznie zilustrowaną akwarelami przez autora.