Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

REGION

Mazowsze wobec chorej służby zdrowia

14 maj 2015, 21:55 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone problemom służby zdrowia na Mazowszu.

Ważna jest współpraca – samorządu województwa, ministerstwa, Narodowego Funduszu Zdrowia, związków zawodowych, a także samych pracowników i pacjentów. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Filip Nowak, dyrektor Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego w Ministerstwie Zdrowia Sylwia Lis, a także dyrektorzy mazowieckich szpitali i przedstawiciele związków zawodowych.
Samorządowi województwa podlega 29 placówek leczniczych. Podczas spotkania omawiane były przede wszystkim ich problemy, a są to m.in. niedoszacowanie stawek za świadczenia (opieka psychiatryczna, leczenie uzależnień, świadczenia z zakresu pediatrii i interny), nadwykonania, a także problemy dotyczące warunków pracy oraz wynagradzania grup zawodowych.
– To spotkanie dotyczyło przede wszystkim rozwiązań systemowych. Mamy świadomość, że w tej chwili wszystkie problemy związane z ochroną zdrowia ograniczają się nie tylko do samych kwestii medycznych, ale i tych związanych z zabezpieczeniem finansowym – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Oczywiście reagujemy na oczekiwania pielęgniarek i służb pomocniczych w szpitalu, bo wiemy, że te oczekiwania finansowe to nie tylko problem pieniędzy, ale odpowiedzialności za pacjentów. Chcemy być tutaj sojusznikiem – zaznaczyła marszałek.
Podczas spotkania dyrektor MOW NFZ Filip Nowak poinformował o planach nowego, korzystniejszego dla Mazowsza sposobu kontraktowania. Jednocześnie dyrektorzy szpitali zwrócili uwagę na aktualne problemy wynikające ze zbyt niskich wycen świadczeń zdrowotnych.

Zapraszamy do nas: