Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: 14 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Wąchock: kolejny etap prac remontowych cysterskiego opactwa

piątek, 09 sierpnia 2019 13:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęto remont dachu cysterskiego kościoła w Wąchocku w diecezji radomskiej. W trakcie prac zostanie wymieniona również więźba dachowa. Prace odbywają się dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mamy nadzieję, że rozpoczęte prace będą kontynuowane w następnych latach. A kolejne prace renowacyjne sprawią, że wąchockie opactwo stawać się będzie jeszcze bardziej perłą architektury romańskiej - mówi opat ojciec Eugeniusz Augustyn.

Przypomnijmy, że cystersi otrzymali ponad 2 mln złotych na remont dachu Domu Opata i kościoła. Wsparcie pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodajmy, że klasztor znajduje się na prestiżowej liście zabytków "Pomnik Historii".

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.

Zapraszamy do nas: