Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Eksperci od Księgi Sędziów i Dziejów Apostolskich

czwartek, 18 kwietnia 2024 23:34 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. Stanisław Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

Prawie 90 uczniów szkół ponadpodstawowych wzięło udział etapie diecezjalnym 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Konkurs organizowany jest pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i we współpracy z Dziełem Biblijnym.

Ks. dr hab. Jacek Kucharski, przewodniczący jury konkursowego moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II diecezji radomskiej przyznaje, że uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani.

- Każda edycja Ogólnopolskiego Konkursy Wiedzy Biblijnej to jest przede wszystkim radość z tego, że Ewangelia żyje… Doskonała wiedza, fantastyczna atmosfera, która udzielała się wszystkim od katechetów po uczestników konkursu. Wiedzą coś więcej o Księdze Sędziów i Dziejach Apostolskich, ale przede wszystkim pokazują, że miłość do Pisma Świętego w naszej ojczyźnie nie gaśnie i to jest chyba najpiękniejsze przesłanie, które chcemy dedykować wszystkim. Czytajcie Biblię, to jest naprawdę księga życia. Niech was prowadzi – mówi ks. Kucharski.

Głównym organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego w tym roku odbywa się 28. edycja, jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W Radomiu etap diecezjalny odbył się w Oratorium św. Filipa Nerii w Radomiu.

- Wzięło w nim udział blisko 90 uczniów z prawie 40 szkół ponadpodstawowych z terenu naszej diecezji. Jako stowarzyszenie staramy się każdego obdarować, bo wychodzimy z założenia, że „więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu”. Każdy z uczestników i katechetów otrzymał upominki. Zaś laureat otrzymał dodatkowo stypendium przyznane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. – mówi ks. Marcin Rogala, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Diecezji Radomskiej.

Etap diecezjalny przygotowują koordynatorzy diecezjalni konkursu, a składa się on z dwóch części: pisemnej (test wyboru) oraz ustnej, do której przechodzi siedem osób uzyskujących najwyższą ilość punktów w części pisemnej. Trzy najlepsze osoby kwalifikują się do etapu ogólnopolskiego – finału konkursu.

Pierwsze miejsce zdobył Szymon Szwed z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu. W konkursie biblijnym brał udział po raz drugi. W swojej parafii jest ministrantem i działa w oazie.

- Byłem wolontariuszem na OTK i tam była bardzo fajna atmosfera, chciałem to przeżyć jako uczestnik. Najbardziej mi się spodobała księga Dziejów Apostolskich, bo mogłem poznać, jakie były początki Kościoła. Naprawdę warto zgłębiać Pismo Święte - mówi Szymon.

Jego katecheta Dariusz Sajak przyznaje, że jest dumny ze swojego ucznia.

- Wiele pracy włożył, by osiągnąć to, co dzisiaj osiągnął. Jako szkoła uczestniczymy w tym konkursie od początku. W ubiegłym roku nasz uczeń zajął trzecie miejsce i byliśmy na finale. Szymon też wtedy brał udział w konkursie. Myślę, że to go trochę zmobilizowało do tego, by się jeszcze bardziej przygotować - mówi katecheta.

Drugie miejsce zdobyła Natalia Grudzień, a trzecie – Julia Korczak. Trójka finalistów będzie reprezentować naszą diecezję w czerwcu w Niepokalanowie, gdzie odbędzie się finał konkursu.

Kolejne miejsca zajęli: czwarte Patryk Jagieło, piąte ex aequo – Wiktor Więcaszek i Weronika Górska, a siódme – Jacek Sikorski.