Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Cenna inicjatywa

środa, 09 października 2013 13:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uczniowie ze szkół imienia Jana Pawła II w Polsce i na świecie rozpoczynają przygotowania do kanonizacji swojego Patrona. Jutro Rodzina Szkół Papieskich, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki w Częstochowie otrzyma relikwie papieża-Polaka.

- Przekazanie relikwii rozpocznie ich peregrynację po parafiach, na których terenie znajdują się szkoły noszące imię naszego Rodaka - powiedziała Halina Marciniak, przewodnicząca Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Rodzina Szkół Papieskich przygotowała i wydała publikację zawierającą zbiór modlitw, których autorami są uczniowie ze szkół papieskich. Dokumentuje ona przygotowanie do uroczystości kanonizacji Patrona oraz otrzymania Jego relikwii. - Jest także odpowiedzią na najważniejsze wezwanie Jana Pawła II, wezwanie do modlitwy. Chcemy również nie tylko pamiętać o naszym patronie, ale również pogłębiać Jego nauczanie. To szczególnie zadanie nie tylko na czas pielgrzymki, czy zbliżającego się Dnia Papieskiego, ale trzeba to czynić każdego dnia - powiedziała Halina Marciniak.

Podczas jutrzejszej ogólnopolskiej pielgrzymki w Częstochowie Rodzina Szkół Jana Pawła II otrzyma relikwie swojego patrona. Przekaże je kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Następnie rozpocznie się ich peregrynacja po parafiach, na których terenie znajdują się szkoły noszące imię papieża-Polaka. - Chcemy, by tej wędrówce towarzyszyła modlitwa za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II. Po zakończeniu peregrynacji relikwie znajdować się będą w pokoju Papieskim Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu - powiedział Zbigniew Gumiński z Rodziny Szkół Papieskich.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza święta 10 października o godzinie 11.00. Spotkanie upamiętni krzyż, ufundowany przez Rodzinę Szkół Jana Pawła II w Polsce, który zwieńczy wieżę widokową Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się" w Krakowie.

W Polsce i na świecie jest ponad 1,2 tys. placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża - Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Jana Pawła II. Pierwszym duszpasterzem rodziny szkół papieskich był bp Jan Chrapek, następnie funkcje tę pełnił bp Zygmunt Zimowski - obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jego następcą jest bp Henryk Tomasik.