Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Śnieżna
Dziś jest: 05 sierpnia 2020

Wydarzenia

Stypendyści w seminarium śladami papieża

piątek, 06 grudnia 2019 23:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. Jak na "żywy pomnik" św. Jana Pawła II przystało nie brakowało akcentów papieskich.

W przededniu Adwentu młodzież stypendialna przeżywała swój spotkanie formacyjne. 

- To taki dzień skupienia, który prowadzony jest metodą poglądową. Jeżeli mówimy o Ojcu Św., to idziemy przed pomnik, idziemy do kaplicy, idziemy oczywiście do Pokoju Papieskiego. Gdy pokazujemy, gdzie papież był, co powiedział, to wtedy łatwiej się też przyswaja to, co pozostawił w swoim nauczaniu. Ci stypendyści nie mieli żadnych szans, żeby spotkać się z papieżem. Słuchają tego jako historii, a my im uświadamiamy. że ta historia żyje w nich. Ludzie patrząc na nich też mają przypominać sobie o papieżu i jego nauczaniu - zauważył ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 

 

 

Klimat seminaryjny i gościnność gospodarzy sprzyjała. Szczególnym punktem programu było zwiedzanie Pokoju Papieskiego. To pokój, w którym odpoczywał Ojciec Św. w czasie radomskiej stacji pielgrzymki do Polski. O tym szczególnym miejscu opowiedział młodym rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun. Podjął też refleksję nad znaczeniem terminu "żywy pomnik". - To pomnik, który pokazuje, że Jan Paweł II jest kimś, kto żyje i nie tylko żyje w Panu, nie tylko żyje w niebie, ale żyje w tych ludziach. Jego słowa żyją, jego dzieła, jego życie, to co nam pokazywał i to o czym mówił żyje w nich - powiedział ks. Jarosław Wojtkun.

 

 

Uczestnicy wpatrywali się też w pomnik papieża na placu seminaryjnym. Konferencję o przeżywaniu młodości w duchu nauczania papieży wygłosił ks. Sławomir Molendowski z Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej. Zwieńczeniem były ...prace plastyczne. Stypendyści postanowili własnoręcznie wykonać kartki na Święta Bożego Narodzenia, które otrzymają dobrodzieje FDNT. Ewa Mężyk z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

 

 

Rozmawialiśmy z uczestnikami spotkania.

 

 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma obecnie 60 stypendystów z diecezji radomskiej. W styczniu przyznane zostaną stypendia kolejnym osobom. - Jeżeli ktoś widziałby młodą osobę wartą wspierania, bardzo zdolną, a pochodzącą z rodziny niezamożnej lub przeżywającej trudności, to zachęcamy, aby zgłosić się do biura Fundacji - zaapelował ks. Kowalczyk,

 

Zapraszamy do nas: