Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Pamięci Teresy Grodzińskiej

środa, 11 grudnia 2019 11:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

13 i 15 grudnia odbędą się uroczystości w 120 rocznicę urodzin Teresy Grodzińskiej

Teresa Grodzińska urodziła się 20 grudnia 1899 roku w Jaszowicach koło Radomia. Uczyła się w gimnazjum Marii Gajl, była zaangażowana w działalność patriotyczną i harcerstwo. Podczas wojny 1920 roku była sanitariuszką, która ocaliła życie wielu żołnierzy. Zamordowana przez bolszewików 1 września 1920 roku. Za swoje męstwo została odznaczona Orderem Virtuti Militari. 13 i 15 grudnia w Radomiu odbędą się uroczystości przywracające pamięć o Teresie Grodzińskiej w 120 rocznicę jej urodzin. W ich organizację zaangażowało się wiele środowisk - mówi ks. ppłk. Kryspin Rak proboszcz parafii wojskowej w Radomiu:

Kim była Teresa Grodzińska? Za co została pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari?

13 i 15 grudnia odbędą się uroczystości. Zaplanowano wykład, złożenie kwiatów na jej grobie, prelekcję oraz Mszę świętą- zapowiada ks. ppłk. Kryspin Rak:

Patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Program uroczystości: 13 grudnia o godz. 10 dr Adam Duszyk wygłosi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu wykład „Wspomnienie o bohaterce wojny 1920 roku Teresie Grodzińskiej". 15 grudnia o godz. 10 zlożenie kwiatów na grobie Teresy Grodzieńskiej ( ul. Limanowskiego), następnie już w kościele garnizonowym św. Stanisława o godz. 11. 45 rozpocznie się prelekcja dr Adama Duszyka i program przygotowany przez uczniów III LO im. płk. D. Czachowskiego. O godz. 12 Mszy św. będzie przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek