Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Czynią miłosierdzie w praktyce

sobota, 15 lutego 2020 16:15 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Pomagają ubogim, samotnym, organizują festyny charytatywne. Działają cały rok, ale ich pomoc nie jest głośna. Dziś w diecezjalnym ośrodku Emaus w Turnie spotkali się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas.

Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej Emaus to miejsce corocznego Dnia Skupienia dla wolontariuszy Caritas. W atmosferze modlitwy i pięknych okolicznościach przyrody rozmawiają o tym, co za nimi, także o planach, wymieniają doświadczenia.

Dziś spotkało się ponad 100 wolontariuszy z 30 zespołów wraz z duszpasterzami. Działania poszczególnych zespołów są podobne, choć mają też swoją lokalną specyfikę. Wolontariusze pomagają dzieciom, ale również osobom starszym, organizują paczki na święta, można zwrócić się do nich w celu rozliczenia podatku.

Monika Cender z Orońska dumna jest z corocznej wizyty św. Mikołaja. Do kościoła przybywają bardzo licznie dzieci z rodzicami i są oczywiście hojnie obdarowywane. 

Bogdan Jadwidzic z par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach mówił nam o początkach działalności. - Jak zaczynałem, to była ogromna bieda. Zbieraliśmy ubrania, buty. Raz z zimę przyszedł facet w tenisówkach, daliśmy mu buty, a on się uśmiechnął - opowiada pan Bogdan.

- Zaczęło się od rozdawania paczek bożonarodzeniowych dla dzieci - to znów o rodzeniu się Caritas na Idalinie Dorota Jeż. Wolontariusze oddają swój czas, energię, ale też czerpią z tej aktywności. Władysław Marczykowski z parafii św. Stefana w Radomiu ceni sobie kontakt z ludźmi i ich życzliwość. 

Anna Gibała opowiedziała nam z kolei o świetlicy dla dzieci z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na radomskim Kapturze.

- Jak mam wolny czas to wsiadam na rower, jadę i zaglądam do tego domu, gdzie są potrzebujący. Tyle ile mogę, pomagam. Koleżanki tak samo - podzieliła się swoim świadectwem Danuta Mirota ze Starachowic.

Parafialny Zespół Caritas w Bliżynie ma już 10 lat. O jego działalności powiedziała nam Dorota Osóbka.

W Parafialnym Zespole Caritas w Jedlińsku działa ponad 20 osób. Organizują zbiórki żywności, zbiórkę 1% dla potrzebujących, wypożyczają sprzęt medyczny, zapewniają też pomoc duchową poprzez rozmowę. Elżbieta Miga: 

- Od zawsze pomgałam ludziiom. Teraz jestem na emeryturze i mam więcej czasu, więc postaram się jeszcze coś z siebie wykrzesać - powiedziała Lidia Łyjak z parafii św. Krzyża na radomskim Halinowie.

W spotkaniu wzięły udział zespoły, które działają już od wielu lat, ale też początkujący. Rafał Janic z Odrowąża jest w grupie, która reaktywuje Parafialny Zespół Caritas.

 - Mamy ponad 100 PZC, czyli mniej więcej w 1/3 parafii w diecezji radomskiej. Dziś chcemy być razem, pokazać naszą jedność, dziękować tym osobom i Panu Bogu za takich codziennych, namacalnych apostołów miłosierdzia. Cieszymy się ich obecnością, cieszymy się ich działaniami - powiedział dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Robert Kowalski. Zwrócił też uwagę na inicjującą rolę zespołów w parafiach. - To czasem pomysłodawcy lub koordynatorzy. Nie muszą być duże, one mają być prężnie działające - stwierdził ks. Kowalski.

Jak zauważył dyrektor diecezjalnej Caritas zmieniają się adresaci pomocy, rodzaj pomocy. Dziś to częściej osoby chore i samotne. - Myślę, że dziś samotność jest ogromną pułapką społeczną. Osoby starsze mówią o tym, że czują się samotne, więc chyba trzeba pójść w tę stronę. Oczywiście, Caritas dalej opiekuje się wielopokoleniowo od najmłodszych do najstarszych. Musimy też myśleć o dbaniu o swoje zdrowie przez ekologię. To też jest ważne - powiedział ks. Robert Kowalski.

Centralnym punktem Dnia Skupienia była Msza Św., poprzedzona adoracją Najśw. Sakramentu. Homilię wygłosił ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. - Nie ma Eucharystii bez miłości, ale też nie ma miłości bez Eucharystii. W tym roku przeżywamy w naszej diecezji Rok Rodziny. Nie ma Eucharystii bez miłości, ale też nie ma małżeństwa, nie ma rodziny bez miłości. Istotą małżeństwa jest miłość. Ona zespala małżonków i całą rodzinę. Ale nie ma też miłości rodzinnej bez Eucharystii - podkreślał ks. Wójcik.

Ks. Konrad Wójcik zwrócił się do wolontariuszy także podczas konferencji. Mówił o Eucharystii jako źródle miłości. - Żródłem miłości jest zawsze Pan Bóg, który jest Miłością. On daje nam siebie w Eucharystii, stąd sama Eucharystia jest już spotkaniem z Miłością. Uczestnicząc w Eucharystii w sposób otwarty na działanie Boga napełniamy się Bożą miłością i dopiero wtedy mamy szansę, by tą miłością obdarzać innych.

Dzień Skupienia zakończył się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Dodajmy, że specjalnie na to spotkanie do kaplicy przywiezione zostały relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty.