Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 31 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Ważne decyzje biskupów w obliczu koronawirusa

czwartek, 12 marca 2020 16:04 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W Warszawie zebrała się dziś Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wprowadzili środki ostrożności w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. 

Epidemia koronawirusa tym bardziej skłania nas do gorącej modlitwy. Zawsze Kościół w sytuacjach trudnych gromadził się na modlitwie. Świadomi jesteśmy też zagrożeń związanych z dużymi skupiskami ludzi. Dotyczy to przede wszystkim grup ryzyka o ograniczonej odporności. Dlatego Rada Stała KEP poleca biskupom diecezjalnym udzielanie dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy Św., do 29 marca włącznie. Z tej dyspensy mogą skorzystać:

- osoby w podeszłym wieku,

- osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

- dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

- osoby, które po prostu obawiają się zakażenia.

Dyspensa oznacza w tych przypadkach, że osoba, która nie weźmie udziału we Mszy Św. nie ma grzechu ciężkiego. Biskupi zachęcają jednocześnie do osobistej i rodzinnej modlitwy, korzystania z transmisji radiowych, telewizyjnych lub internetowych.

Wiele osób będzie uczestniczyło we Mszach Św. Tu też są wskazania natury higienicznej. Rada Stała KEP zachęca do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Aby przekazać znak pokoju, wystarczy skinąć głową. Nie korzystamy z wody święconej, zresztą kropielnice mają nie być napełniane. Nie całujemy krzyża, można przyklęknąć lub pokłonić się. Tak samo nie całujemy, a nawet nie dotykamy relikwii. Obowiązki spoczywają także na księżach i nadzwyczajnych safarzach Komunii Św. Przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Zafoliowane powinny zostać też kratki konfesjonałów. W najbliższym czasie, to jest do 29 marca, nie odbędą się pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, rekolekcje szkolne

Warto przychodzić do świątyni poza liturgią na osobistą modlitwę, także w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas, o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Tradycyjną, znaną modlitwą jest suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…". Rada Stała KEP zaleciła, by kościoły były otwarte w ciągu dnia, aby też wierni mieli nawet więcej niż dotychczas sposobności do spowiedzi czy adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważne też, by kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Biskupi zachęcają także do konkretnych czynów miłosierdzia np. pomocy w zakupach osobom starszym i potrzebującym.

Zalecenia obowiązują do 29 marca. TU można zapoznać się z treścią dokumentu.

 

Zapraszamy do nas: