Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Świeca, która tworzy polską Wigilię

wtorek, 24 listopada 2020 13:38 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Po raz dwudziesty siódmy ruszyło „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W tym roku hasłem jest „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Świece Caritas to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. Każda z nich niesie za sobą pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.

- Akcję rozpoczęliśmy ponad ćwierć wieku temu. Na przestrzeni tych lat stała się wyraźnym symbolem w czasie świąt Bożego Narodzenia. Świeca stała się symbolem w rodzinach, ale jest też symbolem tych, którzy odeszli z rodzin. Bardzo mocno zwracamy uwagę w czasie tej akcji na problemy osób samotnych, bezdomnych. Trzeba też wspomnieć, że wśród bezdomnych są nie tylko osoby starsze, ale potrafią też być dotknię te tym dzieci  – mówi ks. Damian Drabikowski, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłoną także na stołach rodzin wyznania prawosławnego.

- Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy wchodzimy w okres przedświąteczny, a święta Bożego Narodzenia kojarzą się z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom. Po raz kolejny organizujemy to wspólne dzieło, żeby zebrać pieniądze dla dzieci, ale także w tym roku, który jest inny niż pozostałe, także na pomoc osobom dotkniętym chorobą COVID-19. Trzecie źródło to odbudowa relacji społecznych, które zostały w tym roku naruszone. Taka świeca paląca się na stole wigilijnym jest realną pomocą dla potrzebujących – mówi ks. Paweł Sidoruk z parafii prawosławnej w Radomiu.

Świece będą rozprowadzane w parafiach od pierwszej niedzieli Adwentu. Koszt małej to 5 zł, a dużej 15 zł.

- W samej diecezji będzie rozprowadzonych około 50 tysięcy świec. To zdecydowanie mniejsza liczba świec, ze względu na sytuację pandemiczną i w kościołach mamy mniejszą liczbę wiernych. Zachęcamy do kupowania świec – zachęca ks. Damian Drabikowski.

W tym roku można kupić nową świecę.

- Pojawi się nowa świeca. Oprócz małej świecy, stożka i kuli jest też złota świeca. Mamy cztery rodzaje świec – tłumaczy ks. Drabikowski.

Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, a także na leczenie i letni wypoczynek. Konieczne jest również wykonanie remontu domu dziecka.

W akcję tradycyjnie włączyła się także Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.