Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Niech “Jałmużna Wielkopostna” budzi odruch pomagania i wrażliwość

wtorek, 02 marca 2021 12:34 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Caritas Diecezji Radomskiej zachęca do włączenia się w akację „Jałmużna Wielkopostna” - ogólnopolska akcja pod hasłem "Czas Miłosierdzia” ma po raz kolejny połączyć pokolenia.

"Jałmużna Wielkopostna" to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne we współpracy z Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jej celem jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.

Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny, jako „formy pokuty wewnętrznej” - mowi dyr. Caritas Diecezji Radomskiej ks. Robert Kowalski:

- Podarujmy seniorom swoje wsparcie, czas lub modlitwę. Zachęcamy do kontaktu choć telefonicznego ze starszymi i samotnymi - dodaje.

„Jałmużna Wielkopostna” to mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby. Niektórzy zrezygnują z jedzenia fast foodów, inni zawalczą z nałogiem palenia, jeszcze inni ograniczą korzystanie z internetu:

Niezmienny pozostaje udział dzieci w akcji wielkopostnej. Jak mówią organizatorzy, jest to niezwykły czas budowania postaw oraz wrażliwości u najmłodszych. - Jak co roku przekazujemy tysiące specjalnych skarbonek dzieciom. Nawet najmniejsze pociechy będą miały okazję do odłożenia symbolicznego grosza do skarbonki. Jest to wyraz osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka – czytamy na stronie Caritas Polska.

Zebrane w skarbonkach pieniądze zostaną wykorzystane przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas na konkretną pomoc. Może być to pomoc w zakupie odzieży, żywności czy środków czystości:

Jako "jałmużnę wielkopostną" traktować można również przekazanie 1% podatku Caritas Diecezji Radomskiej. Zebrane w ten sposób pieniądze umożliwią np. zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla osób korzystających z wypożyczalni sprzętu lub pomoc materialną.

Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne. Można je wpłacać na konto: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem: Jałmużna Wielkopostna 2021 lub w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Akcja odbywa się po raz 26.