Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pokaz filmu z reżyserką i krewną "Błogosławionej"

wtorek, 10 października 2023 13:59 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

W czerwcu w Poznaniu odbyła się premiera filmu “Błogosławiona”, który przedstawia historię o Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II Wojny Światowej. Teraz film mogliśmy obejrzeć w Radomiu w kinie Helios podczas trwającego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

“Błogosławiona” to film dokumentalny, fabularyzowany, w reżyserii Wandy Różyckiej – Zborowskiej. Film opowiada o Natalii Tułasiewicz, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Rozmowa z reżyserką i krewną "Błogosławionej" wprowadziła widzów w film, który jak powiedziała reżyser Wanda Różycka – Zborowska powstawał przez wiele lat, ale udało się to sfinalizować dzięki Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

Jakie jest główne przesłanie filmu, czym dla reżysera i człowieka było spotkanie z postacią bł. Natalii? Jaki był udział rodziny Natalii Tułasiewicz w tworzeniu fimu, o tym Wojtek Sałek rozmawiał z Wandą Różycką – Zborowską.

Na spotkanie i pokaz filmu do Radomia przyjechała też krewna bohaterki filmu "Błogosławiona" Natalia Tułasiewicz Wala, która też miała możliwość udziału w procesie tworzenia tego filmu:

 

TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Patronat honorowy: Biskup Radomski Marek Solarczyk

Partner Tygodnia: Enea Wytwarzanie

Sponsorzy: Peugeot Prasek, Fogiel & Fogiel, Radmot, Wiosna Ogrody, Marco Shoes, Renata i Andrzej Karpetowie, Communita Regina della Pace, Ewa i Piotr Pajestkowie.

Organizator: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Współorganizatorzy: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, Stowarzyszenie Centrum, Młodzieży „Arka”, kino Helios, parafia katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, parafia św. Jana w Radomiu, O. Jezuici w Radomiu, Powiatowy Instytut Kultury.

Patronat honorowy koncertu Małgorzaty Nowak: Starosta Radomski Waldemar Trelka.

Patronat medialny: Radio PLUS Radom, Radomski Gość Niedzielny, portal Diecezji Radomskiej.