Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

KULTURA

Na opoczyńską nutę

poniedziałek, 14 września 2015 15:34 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs
Marcin Prejs
Zakończyła się druga edycja festiwalu Opoczno Folk Attack. Impreza odbyła się w ramach opoczyńskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Festiwal Opoczno Folk Attack zorganizowało opoczyńskie muzeum. Rok temu jego dyrektorem był Tomasz Łuczkowski, obecnie sekretarz miasta. To właśnie on wpadł na pomysł przeprowadzenia w Opocznie festiwalu, który promowałbyby opoczyńską muzykę ludową. - Chcemy stworzyć modę na opoczyńską muzykę ludową. Taka moda już istnieje w Łodzi i Warszawie, teraz chcemy tę ideę zaszczepić u nas - mówi. Jak wyjaśnia, festiwal Opoczno Folk Attack to specyficzna impreza, która ma pokazać muzykantów, którzy jeszcze w regionie opoczyńskim funkcjonują, kontynuatorów, czyli często ludzi z wielkich miast zafascynowanych opoczyńską muzyką, oraz zespoły, które odtwarzają muzykę folkową, ale w nowym wydaniu.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu na dziedzińcu zamkowym wystąpili: Zawołany Skład Weselny, Kapela Bińków oraz zespół RUTA. - Zawołany Skład Weselny to kapela, w której prym wiodą państwo Niwińscy. Odtwarzają oni tradycyjną muzykę naszego regionu. Kapela Bińków to rodzimi muzycy doskonale znani w Opocznie choćby ze współpracy z Tramblanką. Z kolei RUTA to zespół, który przetawarza tradycyjną muzykę ludową. Wykonuje m.in. pieśni buntu chłopskiego, ale w nowoczesnych aranżacjach - wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

Podczas imprezy odbyła się również promocja płyty nieżyjącego już Stanisława Ksyty, jednego z ostatnich opoczyńskich muzykantów. Stanisław Ksyta wspólnie z kapelą Opocznianka wystąpił podczas pierwszej edycji festiwalu Opoczno Folk Attack. Wydana płyta jest hołdem złożonym temu skrzypkowi.

Na organizację festiwalu i promocję płyty opoczyńskie muzeum pozyskało pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.