Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

KULTURA

Muzyczna podróż jedwabnym szlakiem - zagra Jahiar Irani Sekstet

czwartek, 15 września 2022 09:37 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

W ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia w sobotę, 17 września o godz. 18 w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej odbędzie koncert pt. „Muzyczna podróż jedwabnym szlakiem”, w którym wystąpi Jahiar Irani Sekstet.

Ciepły klimat z zielonymi górskimi zboczami, bazarem – centralnym miejscem miasta, pachnącym dywanami, ryżem, imbirem, daktylami, brzoskwiniami, powiewem ciepłego wiatru… „Jeżeli choć raz tam się znajdziesz, będziesz chciał tam wrócić znowu”. Tak opisuje swoją muzykę zespół Jahiar Irani Sekstet. Jego radomski koncert jest częścią XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. - Radomska Orkiestra Kameralna ma ogromną przyjemność współorganizować ten koncert festiwalowy, który będzie przepełniony dźwiękami orientalnych instrumentów, pięknym śpiewem i tańcem, a to wszystko za sprawą niezwykłych artystów, którzy tworzą Jahiar Irani Sekstet - zapowiada Agnieszka Stanicka z biura koncertowego ROK.

Muzyka perska, hinduska, afgańska, turecka...

Repertuar zespołu stanowi przede wszystkim muzyka perska (pieśni ludowe i kompozycje Jahiara Irani do jego słów), a także hinduska, afgańska, turecka, nie brak też akcentów polskich i ukraińskich. Muzycy starają się, żeby ich piosenki były zrozumiałe dla polskiej publiczności, dlatego często artyści tłumaczą teksty, niekiedy wiernie, innym razem tworzą poezję oddającą tylko klimat utworu. Swoją  muzyką zespół próbuje zilustrować świat dalekiego Wschodu, tamten orientalny świat. Jahiar Irani Sekstet śpiewa o miłości, wolności, młodości ale także o niespełnionych marzeniach, wielkiej tęsknocie, o tym, żeby nie było więcej wojen i podziałów. Swoją muzyką udowadniają, że świat jest jeden dla wszystkich i chociaż jest wiele kultur, wiele ras to nie ważne czy człowiek jest biały, czarny ani z jakiego kraju pochodzi, ponieważ wszyscy mają marzenia, pragną miłości i spełnienia, kochają młodość. „Muzyka nie zna granic, jednoczy ludzi, dlatego nasza muzyka jest dla wszystkich”.

Santur i perskie symbały

Ciekawe brzmienie zespół zyskuje dzięki zastosowaniu oryginalnego starożytnego perskiego instrumentu – santur, rodzaj perskich cymbałów strunowych. W Iranie - ten kraj uważany jest za miejsce powstania cymbałów - santur spełnia przede wszystkim rolę instrumentu solowego. Nie pełni w przeciwieństwie do cymbałów w polskim folklorze funkcji akompaniującej. Ma subtelniejszy dźwięk, mosiężne struny i delikatne, długie pałeczki. Podczas koncertu poznamy także różnego rodzaju arabskie instrumenty perkusyjne, publiczność przekona się także co kryje się pod tak tajemniczo brzmiącymi nazwami jak: oud, kemanche, daf, czy duduk. Całości dopełni unikalny wokal i pokaz tańca. Muzyka zespołu spotyka się z żywą reakcją odbiorców wprowadzając ich w świat niezwykłych przeżyć estetycznych, przenosząc w orientalne przestrzenie.

Alleluja Mikołaja z Radomia

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia rozpocznie się już jutro, 15 września i potrwa cztery dni. Festiwal popularyzuje europejską muzykę dawną, a w szczególności postać najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia. Alleluja Mikołaja z Radomia rozbrzmiewa podczas każdego koncertu festiwalowego, od lat wykonuje go Trio puzonowe szkoły muzycznej Radomiu pod kierunkiem Dariusza Krajewskiego. Pomysłodawcą festiwalu jest Ewa Gęga-Osowska, dyrektor artystyczny festiwalu, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis.