Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

Wystawy

W Radomiu zobaczymy „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”

środa, 28 lutego 2024 10:57 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

W najbliższy piątek 1 marca o godzinie 10:00 w Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 6/10 zaprezentowana zostanie wystawa „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”.

Wystawa „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice” prezentuje bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Zostało ono odkryte niedawno i wciąż jest obiektem obserwacji oraz badań, w jaki sposób duży obiekt przemysłowy może koegzystować ze środowiskiem przyrodniczym, rzadkimi gatunkami – a to wszystko na skraju Puszczy Kozienickiej i w dolinie rzeki Wisły.

Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje to, co jest „bazą” dla bogactwa przyrodniczego, czyli roślinność, różne typy siedlisk, naturalnych zakątków. W kolejnym rozdziale prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod prawną ochroną. Są to zarówno rzadkie storczyki, jak i mszaki pełniące funkcję glebochronną, kocanki piaskowe, porosty będące wskaźnikami jakości powietrza. Podczas inwentaryzacji przyrodniczej terenu wykazanych zostało wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową. Są to drzewa i krzewy owocowe - jabłonie, grusze, pigwowce, winorośl. Moduł trzeci przybliża na zdjęciach to nieznane dotychczas bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice. W czwartej części pokazywane są charakterystyczne gatunki zwierząt, jakie udało się sfotografować w różnych siedliskach - żerujące, odpoczywające, korzystające z bezpieczeństwa w obrębie Elektrowni. Są to głównie owady zapylające, które współżyją z ogromną obfitością roślin miododajnych, ale na fotografiach udało się także uwiecznić wiele gatunków ptaków, zwierzęta łowne, rzadkie węże.

Wszystkie fotografie zostały wykonane bezpośrednio na terenie Elektrowni Kozienice. Autorowi szczególnie zależało, aby każde ujęcie w sposób oryginalny pokazywało w tle teren zakładu. Wskazuje to wiarygodnie na duże bogactwo przyrodnicze Elektrowni, wielość występujących tu chronionych gatunków, obfitość bazy pokarmowej dla pszczół czy bogactwo drzew i krzewów.

Organizatorami wystawy są Enea Wytwarzanie, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji oraz Mazowiecko – Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Autorem zdjęć jest Jacek Tabor, prezes Mazowiecko – Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które od lat wspiera Eneę Wytwarzanie w proekologicznych wydarzeniach i edukacji przyrodniczej.