Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

RADOM

Ścieżka ku pamięci legionistów

czwartek, 26 listopada 2015 13:14 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Legionistom poświęcona jest czwarta już ścieżka edukacyjna, która powstała na terenie cmentarza rzymskokatolickiego w Radomiu. Ścieżka nosi tytuł „Radomianie na drodze do niepodległości w latach 1914 – 1920” i jest realizowana w ramach projektu: „LEGIONY TO”.

- Znalazłem 86 legionistów. Są oni pochowani na kwaterze legionowej, ale także na kwaterze z wojny polsko-bolszewickiej, oraz w grobowcach rodzinnych. O 16 z nich zamieściłem w wydanej publikacji biogramy. Broszurka będzie dostępna w bibliotece miejskiej, trafi ona także do kancelarii cmentarza, będzie bardzo przydatna przy zwiedzaniu ścieżki – mówi Janusz Wieczorek, prezes Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymsko-Katolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu, pomysłodawca ścieżki i autor broszurki.

Projekt realizuje Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu w 100 rocznicę wymarszu ochotników z Radomia do formacji legionowych tworzonych przez Józefa Piłsudskiego. W ramach projektu, przy współpracy z Archiwum Państwowym w Radomiu zorganizowana została tematyczna wystawa poświęcona problematyce legionowej.

Ponadto na terenie Miejskiej Biblioteki odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona mieszkańcom naszego miasta w okresie I wojny światowej oraz rekonstrukcja historyczna związana z wymarszem radomskich ochotników do Legionów Polskich.

Dziś także zaprezentowana została publikacja wydana przez MBP, a sfinansowana ze środków Gminy Miasta Radomia. Jej autorem jest pomysłodawca ścieżek edukacyjnych Janusz Wieczorek. Zdjęcia wykonał Stanisław Gąsior.

Janusz Wieczorek oprowadził dziś także dziennikarzy po ścieżce edukacyjnej. Autor ma nadzieje, że będą kolejne ścieżki tematyczne, a ich zwieńczeniem będzie przewodnik. Co nam powiedział o poległych na najstarszej nekropolii? Posłuchajcie