Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Mieszkańcy Firleja nie chcą zakładu

poniedziałek, 02 marca 2020 14:34 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

- Obawiamy się pyłu i hałasu - mówią mieszkańcy Firleja i apelują do radnych o pomoc. Grupa protestujących pojawiła się dziś na sesji Rady Miejskiej. Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie zakładu produkujacego drobne elementy betonowe przy ul. Ofiar Firleja.

Podobny zakład od 8 lat funkcjonuje już w Owadowie w gm. Jastrzębia. Mieszkańcy skarżą się na ciągły hałas, wibracje i pył. Podobny zakład ma powstać na Firleju w Radomiu. - Jesteśmy zaniepokojeni, że ten sam inwestor przerzuca część swojej inwestycji na działkę przy Ofiar Firleja. Tam są szkoła podstawowa i przedszkole. Produkcja betonowych elementów to nie tylko hałas, ale i zapylenie – mówią:

Mieszkańcy o planowanej inwestycji dowiedzieli się w marcu zeszłego roku z pisma wydziału architektury Urzędu Miejskiego, który wszczął procedurę wydawania warunków zabudowy dla inwestora. Teren nie jest bowiem objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie decyzja została wydana, ale po protestach mieszkańców, Samorządowe Kolegium Odwoławcze zażądało jej uzupełniania o opinię środowiskową. Mimo, że jak zaznacza wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, nie była ona konieczna:

Z kolei inwestor odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do czasu rozstrzygnięcia sądowego, inwetystycja została wstrzymana.

Katarzyna Kalinowska zapewnia, że jeśli po rozstrzygnięciu sądu miasto wróci do procedowania w tej sprawie weźmie pod uwagę głosy mieszkańców.