Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szkoła w Owadowie ma patrona i sztandar!

wtorek, 25 października 2022 15:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Danuta Siedzikówna "Inka" jest od dzisiaj patronką Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Owadowie w powiecie radomskim. Mszy świętej w kościele św. Bartłomieja we Wsoli przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. W trakcie liturgii został poświęcony również sztandar szkoły.

Wiernych powitał proboszcz parafii ks. Roman Kotlimowski. - Jan Paweł II mówił, że rodzina Bogiem silna, staje się siłą całego narodu. Nadanie imienia szkole to historyczny dzień dla każdej placówki oświatowej. Danuta Siedzikówna "Inka". Została pięknie wychowana przez swoich rodziców a następnie przez babcię – mówił ks. Kotlimowski.

W homilii bp Solarczyk mówił, że sztandar szkoły będzie przypominał i potwierdzał, że partonką szkoły jest Danuta Siedzikówna "Inka". Biskup Marek mówił dalej, że osoba Inki jest wyjątkowym świadkiem pięknych darów i pięknych owoców troski w trudnych czasach. Wyraził też nadzieję, że patronka szkoły była zachętą do tego, aby dobro, które niosą dzieci, nadal się rozwijało i kształtowało w następnych latach. 

Uczniowie są dumni z nowej patronki szkoły:

Dyrektorem szkoły jest Jakub Rajkowski. - Jesteśmy dumni. Dzisiejsza uroczystość jest w pewnym sensie podsuwaniem naszych działań, które razem z rodzicami podejmowaliśmy na rzecz tej placówki oświatowej – powiedział dyrektor Rajkowski:

- To wielkie święto w historii naszej szkoły. Od dzisiaj mamy patrona – mówiła Katarzyna Rajkowska, wicedyrektor szkoły

Agnieszka Pasek, wiceprezes Stowarzyszenia „Owadów Wieś z Przyszłością”:

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie koło Narewki. Wychowywała się w rodzinie patriotycznej. Jej rodzice zamordowani zostali przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Danuta miała 15 lat, gdy przystąpiła do Armii Krajowej. Została sanitariuszką. Po "wyzwoleniu" Polski pracowała w Nadleśnictwie Hajnówka. W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez NKWD. Z konwoju wyswobodzili ją partyzanci AK. Pomagała "wyklętej armii" jako sanitariuszka. Brała udział w wielu akcjach przeciw aparatowi bezpieczeństwa. Ponownie aresztowana została 20 lipca 1946 r. Trafiła do więzienia w Gdańsku. Po dwóch tygodniach (3 sierpnia) została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Dla potomnych został więzienny gryps: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Inka została zastrzelona 28 sierpnia 1946 r. Jej szczątki zostały ekshumowane w 2014 roku przez zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb Danuty Siedzikówny odbył się 18 sierpnia 2016 roku. Pochowana została na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.