Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

RADOM

Wiadukt na ul. Żeromskiego zostanie przebudowany

poniedziałek, 12 kwietnia 2021 13:48 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MKaczor/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Trwają przygotowania do rozpoczęcia przebudowy wiaduktu na ul. Żeromskiego w Radomiu. Projekt nowego obiektu łączącego ulicę Żeromskiego i Lubelską ma zostać złożony do MZDiK do końca maja.

Wiadukt, potocznie zwany lubelskim został oddany do użytku jesienią 1982 roku. Do dziś nie doczekał się generalnego remontu, a jego stan od kilku już lat budzi niepokój.

Przebudowa wiaduktu łączącego ulicę Lubelską i Żeromskiego ma ruszyć w połowie roku. Kierowcy są zrozpaczeni. Jak mówią, jego zamknięcie sparaliżuje ruch w centrum miasta:

Termin na złożenie projektu nowego obiektu upływa ostatniego dnia maja. Następnie, po wydaniu decyzji środowiskowej zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy wiaduktu – mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński:

- Jak tylko będziemy mieli projekt, MZDiK natychmiast ogłosi przetarg na realizację tej inwestycji. Zakładamy, że pieniądze które dostalismy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, te 30 mln złotych, rozliczymy w ciągu dwóch lat. Oczywiście będziemy szukać dodatkowych źródeł finansowania - dodaje wiceprezydent.

Przypomnijmy, przebudowa wiaduktu w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej jest ściśle związana z budową portu lotniczego na radomskim Sadkowie. W tym miejscu ma powstać peron kolejowy i węzeł przesiadkowy obsługujący lotnisko. W związku z przewidywanym zwiększeniem ruchu pasażerskiego wiadukt zostanie wyciszony.

Nowa przeprawa ma mieć 150 metrów długości i ok. 20 metrów szerokości, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz ciąg pieszo-rowerowy po obydwu stronach jezdni. Powstaną także schody dla pieszych do ulic Siennej, Metalowej i Średniej. Dla wygody podróżujących pociągiem pasażerów lotniska na Sadkowie, PKP w okolicach ul. Szklanej wybuduje przystanek Radom Wschód. Miasto początkowo proponowało schody z wiaduktu na peron i windę, ale rozwiązanie nie przypadło do gustu PPL-owi, który odpowiada za lotnisko – Porty Lotnicze chciały schodów ruchomych. Spór trwał kilka miesięcy i ostatecznie to PPL postawił na swoim.

Według koncepcji Miejskiej Pracowni Urbanistycznej spore zmiany miałyby nastąpić po stronie Dzierzkowa. Ul. Średnia i Metalowa mają się stać drogami dwukierunkowymi. Wyjazd z nich do ul. Lubelskiej ma odbywać się przez nowy węzeł, dzięki czemu możliwe będą tam wszystkie relacje. Ruch ma natomiast zostać uspokojony na końcówce ul. Kaszubskiej, z której wyjazd w prawo będzie dostępny wyłącznie dla rowerów i autobusów miejskich linii 14.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji podkreśla, że to zakłada koncepcja, a ostateczny wygląd wiaduktu i węzła drogowego będzie znany dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej.

Wiadukt łączący ulicę Lubelską i Żeromskiego ma zostać przebudowany do 2023 roku.