Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

REGION

Leśnicy pamiętają o swoim profesorze

czwartek, 11 maj 2017 14:38 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Wybitny leśnik, nauczyciel akademicki i badacz. W Suchedniowie odbyła się konferencja poświęcona prof. Eugeniuszowi Bernadzkiemu.

Konferencję rozpoczął Piotr Kacprzak, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Mówił o związkach osobistych, rodzinnych i zawodowych prof. Bernadzkiego z regionem świętokrzyskim.

- Miałem to szczęście, że w okresie, kiedy studiowałem na wydziale leśnym, moim wykładowcą był prof. Eugeniusz Bernadzki. Nigdy nie tworzył barier między studentem a nim, jako profesorem - wspomina Piotr Kacprzak.

Piotr Kacprzak dodaje, że prof. Bernadzki potrafił w trudnych czasach znajdować kompromis.

Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówi, że miał to szczęście, że prof. Bernadzki był promotorem jego pracy doktorskiej. - Jako nauczyciel akademicki był wymagający, ale dość łagodny. Bardzo dobrze tłumaczył. Zwracał uwagę na jedno: że leśnik musi myśleć perspektywicznie - podkreśla.

Prof. Eugeniusz Bernadzki w jednym z wywiadów powiedział: "Pod jodłą się urodziłem i przyjaźnię się z tym drzewem całe życie". Andrzej Matysiak podkreśla, że był prawdziwym znawcą hodowli i pielęgnacji jodły.

- Postać prof. Bernadzkiego jest to postać prekursora współczesnego modelu kształtowania drzewostanów jodłowych, które u nas królują - mówi Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów.

Swoje referaty wygłosili również prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki z Wydziału Leśnego SGGW, dr hab. Rafał Paluch z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz dr inż. Jacek Zajączkowski z SGGW.

Po części naukowej odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego prof. Eugeniuszowi Bernadzkiemu wraz z tablicą pamiątkową. Znalazły się one na terenie uroczyska Świnia Góra.

- To jest miejsce sentymentalne, dlatego że Świnia Góra jest perełką w koronie Gór Świętokrzyskich. To jest taki sentymentalny powrót prof. Bernadzkiego na tereny, które sobie upodobał i do których bardzo chętnie zaglądał - tłumaczy Piotr Fitas.

W konferencji wzięli udział m.in. prof. Janusz Czerepko, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, prof. Henryk Żybura, dziekan Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Robert Płaski, przewodniczący Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Jerzy Zawadzki, przewodniczący radomskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.