Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Radomskie

Nowe zakażenia w DPS w Wierzbicy

czwartek, 23 kwietnia 2020 20:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Starostwo Powatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Z 35 do 69 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza w Wierzbicy. Obecnie przebywa tam 79 mieszkańców, najwięcej z niepełnosprawnością intelektualną oraz ponad 20 opiekunów.

Najnowsze dane przekazane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu informują o 64 zakażonych koronawirusem podopiecznych oraz 5 osobach z personelu. 11 zdrowych pracowników zadeklarowało, że pozostanie z podopiecznymi. Dodatkowo chęć pomocy w DPS wyraziły też 3 osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlance.

Z pracownikami DPS w Wierzbicy spotkał się dziś starosta radomski Waldemar Trelka oraz sekretarz powiatu i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Rozmawialiśmy z panią dyrektor i pracownikami, zadeklarowaliśmy pełne wsparcie, również w kontekście godzin nadliczbowych. Praktycznie wszyscy zapewnili, że pozostaną z podopiecznymi, za co jestem szczególnie wdzięczny, bo jest to postawa, która staje się chlubnym wyjątkiem w skali całego kraju. Mam również bezpośredni kontakt z panem wojewodą. Na razie nie było mowy o ewentualnej ewakuacji pacjentów, ale sytuacja jest zmienna - mówi Waldemar Trelka.

Dyrektor DPS Izabela Stępień zorganizowała już pierwsze transporty osób chorych na COVID-19, które trafiają na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Na oddział zakaźny RSS przewieziono późnym popołudniem 2 pacjentów, kolejnych 4 ma być tam ewakuowanych w piątek, 23 kwietnia.

Wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu dla DPS w Wierzbicy zadeklarował już wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Według niego, placówka jeszcze dziś otrzyma kombinezony ochrony biologicznej, rękawice, maseczki, okulary ochronne i przyłbice oraz płyny dezynfekujące.