Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

DPS w Wierzbicy – sytuacja trudna, ale stabilna

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 12:44 / Autor: Michał Kaczor
fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Michał Kaczor

W budynku Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy znajduje się obecnie 61 pacjentów zakażonych COVID-19. 4 osoby trafiły wcześniej do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

W ośrodku przebywa obecnie 75 osób – 61 zakażonych koronawirusem i 14, u których testy nie wykazały COVID-19. Do szpitala trafiły 4 osoby.

- Jak dotąd na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego odwieziono 4 podopiecznych z niepełnosprawnościami, chorych na COVID-19. Dwie osoby trafiły tam jeszcze w czwartek, 23 kwietnia, kolejne dwie odwieziono w piątek, 24 kwietnia wieczorem z uwagi na innego rodzaju wskazania, np. nieprzyjmowanie pokarmów i związaną z tym konieczność diagnozy oraz opieki lekarskiej – informuje Marcin Genca ze Starostwa Powiatowego w Radomiu.

W piątek wieczorem 4 osoby miały stan podgorączkowy, ale sytuacja ustabilizowała się i u nikogo nie odnotowano objawów COVID-19.

1 maja ma zostać wykonana druga seria testów na koronawirusa.

Opiekę w Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy pełni 12 osób z personelu, z czego 4 zakażone COVID-19.

- Pracownicy podzielili się na grupy, które zajmują się mieszkańcami konkretnego piętra DPS. Podział ten wprowadzono po to, by personel nie przemieszczał się po całym budynku. Obecnie nie jest planowana ewakuacja podopiecznych – mówi Marcin Genca.

Dyrektor DPS wnioskowała o skierowanie do pomocy 2 pielęgniarek. Wojewoda mazowiecki wydał skierowania w trybie nakazowym dla 6 pielęgniarek – jak dotąd żadna z nich nie pojawiła się w Wierzbicy. W placówce ma pojawić się 2 opiekunów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlance, którzy wyrazili chęć pracy w DPS w Wierzbicy. Chęć pomocy zgłosił również jeden opiekun, który wcześniej pomagał przy opanowywaniu ogniska koronawirusa w DPS w Tomczycach.