Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

Kozienice

Kozienice oddały cześć honorowemu obywatelowi miasta

wtorek, 12 maj 2020 17:26 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Przez cały okres PRL-u temat Józefa Piłsudskiego nie miał szans wybrzmieć na tyle głośno na ile zasługuje ta ważna dla naszego kraju postać. Dopiero od zeszłego roku w Kozienicach organizowane są uroczystości związane ze śmiercią Marszałka.

W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowano uroczystości w rocznicę śmierci wybitnego Polaka i honorowego obywatela miasta – Józefa Piłsudskiego. Były wykłady i koncert w Centrum Kulturalno-Artystycznym, a także złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem niepodległości, w którym uwieczniony jest wizerunek Józefa Piłsudskiego. - W tym roku również oddamy cześć Józefowi Piłsudskiemu, ponieważ jest to nasz obowiązek – mówi Marian Śledź, prezes Związku Piłsudczyków RP w Kozienicach:

We wtorek 12 maja obchodzimy 85 rocznicę śmierci Marszałka. Niestety ze względu na panującą pandemię uroczystości zostały ograniczone tylko do złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod pomnikiem. Uczyniła to m.in. delegacja powiatu kozienickiego, w której znaleźli się starosta Andrzej Jung i wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki. - Ppmnik niepodległości w Kozienicach jest miejscem, w którym przychodzimy pokłonić się bohaterom, którym zawdzięczamy wolność - podkreślił Andrzej Jung:

Kozieniczanie docenili Józefa Piłsudskiego już 18 marca 1926 roku kiedy otrzymał honorowe obywatelstwo miasta. Mieszkańcy Kozienic również licznie zebrali się, aby pożegnać Marszałka kiedy jego ciało było przewożone na Wawel.