Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Kozienice

Będzie remont Biblioteki w Kozienicach

wtorek, 28 lipca 2020 09:08 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Na wczorajszej sesji rady miejskiej radni przekazali 165 tysięcy złotych dla Biblioteki w Kozienicach. Jest to kolejny krok do rozpoczęcia remontu budynku głównej siedziby Biblioteki, który planowany jest od lat.

Na budynku Biblioteki widać ślady upływającego czasu. Z elewacji odchodzi tynk, a z okien i drzwi farba. Dlatego remont skupi się na zewnętrznym wyglądzie budynku. Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór do remontu przymierza się od roku 2014, ponieważ rok wcześniej wykonano izolację poziomą fundamentów. Co to jest i jaki ma wpływ na stan budynku? Wyjaśnia dyrektor:

Budynek Biblioteki został wpisany do rejestru zabytków w 1986 roku i jest jednym z nielicznych świeckich zabytków w regionie. Jest także jednym z najstarszych zachowanych budynków w Kozienicach. Przez większość historii miasta dominowała w nim zabudowa drewniana, która była podatna na zniszczenia. Budynek, w którym mieści się dziś Biblioteka został zbudowany w 1923 roku przez rejenta Aleksandra Beze. Był to początek bogatej historii willi, która dopiero w 1983 roku stała się siedzibą Biblioteki:

Mimo dotacji z Gminy Kozienice będą potrzebne jeszcze dodatkowe pieniądze, aby remont mógł dojść do skutku, m.in. środki od konserwatora zabytków:

Jednak na remoncie zewnętrznym budynku Biblioteki nie koniec. Dyrektor Stąpór już ma w planach kolejne działania, m.in. urządzenie ogrodu na terenie Biblioteki, odrestaurowanie ogrodzenia, czy odbudowa tzw. wozowni, w której pierwszy właściciel willi przechowywał powóz. Ze względu na zły stan została rozebrana w 2004 roku. Dyrektor chciałaby, aby odbudowany budynek stał się miejscem spotkań gdzie Biblioteka mogłaby prowadzić działalność kulturalną. Więcej miejsca Bibliotece na pewno się przyda, chociażby z tego względu, że działają w niej dwa kluby książki, a swoją siedzibę mają w niej również Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej i Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.