Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Kozienice

Pierwszy taki w powiecie kozienickim. Niedługo Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 11:05 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat na terenie powiatu kozienickiego liczba Kół Gospodyń Wiejskich z jednego wzrosła do ponad 20. Czas najwyższy, aby zaprezentowały się w pełnej krasie. Okazją do tego będzie I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej.

Nowelizacja ustawy sprzed dwóch lat o Kołach Gospodyń Wiejskich zapewnia im coroczne wsparcie finansowe w kwocie od 3 do 5 tysięcy złotych. - Te środki zmotywowały kobiety wiejskie do tworzenia kół, które kiedyś istniały praktycznie w każdej wsi, a do tej pory w naszym powiecie mieliśmy jedno – wyjaśnia Irena Bielawska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”:

W związku ze wzrostem zarejestrowanych KGW, LGD „Puszcza Kozienicka” zdecydowała zorganizować w Gniewoszowie I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej.

Motywem przewodnim pierwszego przeglądu będą „Smaki Ziemi Kozienickiej”, a najważniejszą częścią imprezy - konkursy dla KGW: na najładniejsze stoisko, wykonanie potrawy regionalnej (w tym roku będą to pierogi w każdym wydaniu) oraz na prezentację artystyczną. - Dziesięcioosobowe jury dokona wyboru trzech laureatów – mówi Irena Bielawska:

Organizatorzy zapewniają w konkursie 3 nagrody główne w postaci bonów onastępującej wartości :I nagroda - bon o wartości 2000 złII nagroda - bon o wartości 1500 złIII nagroda - bon o wartości 1000 złoraz 3 wyróżnienia – 3 bony o wartości każdy po 250 zł

Do udziału w Przeglądzie w roli widzów, Irena Bielawska zachęca wszystkich mieszkańców Ziemi Kozienickiej, zwłaszcza że to będzie wyjątkowo „smaczny” Przegląd. Wszystkich potraw biorących udział w konkursie będzie można spróbować. - Ponadto, oprócz samych pierogów Koła Gospodyń Wiejskich przygotują wiele innych produktów regionalnych, które będziemy mogli bezpłatnie degustować – podkreśla prezes LGD „Puszcza Kozienicka”:

Współorganizatorami przeglądu są: Związek Gmin Ziemi Kozienickiej i Gmina Gniewoszów.