Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Radomskie

X Gala Konkursu Gospodarczego Perła Powiatu rozstrzygnięta

poniedziałek, 25 marca 2024 12:19 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Za nami dziesiąta, jubileuszowa Gala Nagrody Gospodarczej Starosty Radomskiego Perła Powiatu. Jej laureatami zostały firmy, gospodarstwa, a także produkty, którymi przedsiębiorcy z Powiatu Radomskiego mogą się pochwalić. To była wspaniała uroczystość, choć trzeba zaznaczyć, że kapituła konkursu nie miała łatwego zadania.

Przypomnijmy, że Konkurs Gospodarczy Starosty Radomskiego Perła Powiatu jest okazją do wspierana działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań oraz pracodawców stosujących w swoich firmach rozwiązania przyjazne rodzicielstwu. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego,osiągających najlepsze efekty ekonomiczne.

Współzawodnictwo odbywa się w pięciu kategoriach: Mała Firma Roku (zatrudniająca mniej niż 30 pracowników), Firma Roku (zatrudniająca 30 i więcej pracowników), Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne (powierzchnia mniej niż 20 ha), Gospodarstwo Rolne (powierzchnia 20 ha i powyżej) oraz Firma Przyjazna Rodzinie.

Kapituła konkursowa

– Do tej pory w naszym konkursie wzięło udział ponad 70 podmiotów gospodarczych. W powiecie mamy ponad 14 tysięcy firm. Biorąc pod uwagę potencjał, jakim dysponujemy, czeka nas jeszcze wiele interesujących spotkań, a co jest z tym związane kolejne edycje naszego konkursu. Chcę podziękować wszystkim uczestnikom. Kapituła miała ogromny problem, aby wybrać zwycięzców. Każda z tych firm, gospodarstw, mocno przyczyniła się do rozwoju naszego powiatu – zaznaczył Waldemar Trelka, starosta radomski, który pełnił rolę przewodniczącego kapituły konkursu.

Oprócz starosty Waldemara Trelki, kapitułę tworzyli: Katarzyna Wielocha – wiceprezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej; Agnieszka Pasek – przewodnicząca Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Radomiu; dr Elżbieta Siek – wykładowca Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu; Mariusz Strzecha – prezes Towarzystwa Biznesowego Radomskiego, właściciel firmy Koordynacja – w 2013r. laureat konkursu w kategorii Produkt Roku.

Kategoria Firma Roku

Goście gali mieli okazję poznać wszystkich nominowanych dzięki prezentacji multimedialnej. W kategorii “Firma Roku” zwyciężyła firma United Petfood Radom – Zakład Produkcyjny w Jedlińsku, która zajmuje się produkcją karmy mokrej w postaci saszetek dla psów i kotów. Zakład działa w oparciu o trzy linie produkcyjne, co przekłada się na 14,5 miliona saszetek miesięcznie, które sprzedaje, aż w 32 krajach. Nominowano również Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „HUBER” Zygmunta Skarbka z Augustowa w gminie Kowala. To nowoczesna mroźnia, specjalizująca się w usługowym mrożeniu i składowaniu produktów rolnych.

Kategoria Mała Firma Roku

Zwyciężyła firma ProMotor z Klwatki Królewskiej w gminie Gózd, która rozwija się w zawrotnym tempie. To salon sprzedaży hurtowej i detalicznej, a także serwis quadów, motocykli, skuterów oraz ciągników rolniczych. Ich hasło to: „Bo najważniejsze jest to, żebyś to Ty był zadowolony”.

– Od zawsze pasjonowały mnie sporty motoryzacyjne, off’roadowe. Dziś mamy szeroki asortyment. Otwieramy nowy salon i cieszymy się też, że możemy wspierać siatkarską drużynę kobiet “Promotor Gózd” – powiedział Mateusz Suski, odbierając nagrodę.

Nominowano następujące przedsiębiorstwa:

Image Produkcja Piotra Walczaka z Jedlińska, zajmującą się projektowaniem i produkcją ekspozytorów reklamowych i mebli sklepowych,

Selavi Ela Sygocka z Jastrzębi – to restauracja i sala weselna, działająca od niedawna, ale już ciesząca się ogromnym zainteresowaniem klientów.

Przedsiębiorstwo Produkcyjne Handlowo Usługowe „AUTO-NAPRAWA” Jacka Hernika z Dąbrowy Kozłowskiej w gminie Jastrzębia. To znany warsztat zajmujący się konserwacją i naprawą pojazdów, specjalizujący się w naprawie układów paliwowych deisla.

Hotel Imperium z Pionek, który posiada rozbudowaną bazę noclegową. Zajmuje się także organizacją eventów.

Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe ULDAR Urszula Wilczyńska z Pionek – lokalna firma zajmująca się głównie wulkanizacją, oferuje także usługi myjni samochodowej.

Kategoria Gospodarstwo Rolne

Zwyciężył Robert Adamczyk – produkcja roślinna i zwierzęca – Romanów w gminie Kowala; Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha, które przejął po rodzicach. Nastawione jest na produkcję trzody chlewnej, obecnie 700 szt. Inwestuje w nową chlewnię, magazyny i nowoczesny sprzęt. Pan Robert ukończył studia na kierunku zootechnika. W gronie nominowanych znaleźli się: Sławomir Imiołek – produkcja roślinna – Lisów w gminie Jedlińsk; Paweł Pszczoła – produkcja roślinna i mleczna – Grzmucin w gminie Gózd.

Kategoria Małe Gospodarstwo Rolne
W gronie nominowanych znalazły się trzy małe gospodarstwa rolne. Każde z nich szczególne i wyjątkowe, dlatego kapituła nie miała łatwego wyboru. Zwyciężyło gospodarstwo pana Marka Jurkowskiego z Oblasu w gminie Przytyk, który wraz z żoną i dorastającymi dziećmi na 13 hektarach uprawia certyfikowane, ekologiczne zboża oraz prowadzi całoroczną, niespotykaną w naszym regionie, hydroponiczą uprawę ziół doniczkowych pod osłonami. Ponadto nominację uzyskały następujące osoby: Katarzyna Paluch – produkcja roślinna – Jankowice w gminie Jedlińsk oraz Marta i Wojciech Badowicz – produkcja roślinna i pszczelarska – Goryń w gminie Jastrzębia.

Kategoria Produkt Roku
Nominowano “Kremowany miód nostrzykowy” Bartłomieja Kołacza z Kolonii Wawrzyszów w gminie Wolanów oraz “Kominek powietrzny floki w zabudowie ze spieków kwarcowych w różnych wersjach przeszklenia” z firmy Kratki.pl Marka Bala ze Wsoli w gminie Jedlińsk. Zwyciężył właśnie ten drugi produkt, połączenie nowoczesnego i ekologicznego wkładu floki oraz modułowej zabudowy ze spieku kwarcowego. O jego innowacyjności oprócz bardzo niskiej emisji znacznie zwiększonej sprawności stanowi przede wszystkim szybkość i prostota samodzielnego montażu przez klienta.

Kategoria Firma Przyjazna Rodzinie
Perłę Powiatu w tej kategorii otrzymało Centrum Edukacji Montessori w Kotarwicach w gminie Kowala. Nagrodę odebrali Piotr Pacocha oraz dyrektorzy Katarzyna Pacocha i Paulina Sołśnia. Placówka kształci dzieci i młodzież w duchu pedagogiki Marii Montessorri z szacunkiem, poszanowaniem wolności dzieci. Montessori Niepubliczne Przedszkole Montessori Nutki oraz Niepubliczną Szkołę Podstawową Montessori School w Kotarwicach.

Nagroda specjalna
Starosta Radomski Waldemar Trelka ogłosił również Nagrodę Specjalną konkursu. Za działania prorozwojowe, innowacyjność produktów i usług oraz wizjonerskie projekty i prototypy otrzymała ją firma Image Produkcja Piotra Walczaka z Jedlińska.

Dziesiątą, jubileuszową galę podsumowała Katarzyna Wielocha, członek kapituły, wiceprezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej. Pani Katarzyna jest w kapitule od początku istnienia konkursu, dlatego jest świetnie zorientowana jak wyglądało to w 2011 roku, a jak funkcjonują firmy i gospodarstwa dziś. Przyznała, że Powiat Radomski bardzo mocno rozwinął się gospodarczo.

– Usłyszałam ostatnio od jednego z mądrego człowieka, że mamy w Polsce najlepszych menadżerów na świecie. Potrafiliśmy się odnaleźć w różnych realiach: przeżyliśmy kapitalizm, socjalizm, radzimy sobie również i teraz – zaznaczyła Katarzyna Wielocha.

X Galę Konkursu Perła Powiatu uświetnił koncert zespołu The Flying Jazz Band.