Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

REGION

Choinki z ostrowieckich lasów zdobią Jasną Górę

czwartek, 24 grudnia 2020 10:19 / Autor: Monika Nowakowska
foto:RDLP/Radom
Monika Nowakowska

Choinki podarowane przez leśników z nadleśnictw RDLP w Radomiu ozdobiły Jasną Górę, Łazienki Królewskie oraz rynki miast i miasteczek regionu. Leśnicy przekazują też choinki na potrzeby akcji charytatywnych.

Jasna Góra, to miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym dla leśników, miejsce corocznej pielgrzymki pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Udekorowane drzewko zostało przekazane przeorowi o. Samuelowi Pacholskiemu wraz z listem od dyrektora generalnego Lasów Państwowych. 16-metrowa jodła z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski będzie zdobić jasnogórskie Błonia aż do święta Trzech Króli. Świętokrzyscy leśnicy przekazali drzewko po raz trzeci. Szczególnie jest z niej dumny leśniczy leśnictwa Potoczek Krzysztof Tuz. Wiele lat dbał o las, w którym wyrosła. Ok. 70-letnia jodła pospolita została starannie wybrana, ma regularny pokrój, jest gęsto ugałęziona i idealnie nadaje się na choinkę.

Choinka od świętokrzyskich leśników zdobi też Łazienki Królewskie w Warszawie. Jodła została przekazana przez Nadleśnictwo Suchedniów, pochodzi z cięć pielęgnacyjnych w leśnictwie Rejów.

Drzewka świąteczne przekazały też inne nadleśnictwa. – Nadleśnictwo Daleszyce tradycyjnie przekazało ponad 20 drzewek choinkowych na akcję „Ożywiamy daleszycki rynek”. Nadleśnictwo przekazało także 15 choinek do scenografii koncertu bożonarodzeniowego, który był nagrywany w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Retransmisja koncertu będzie miała miejsce w okresie świątecznym na antenie TVP Kielce, TVP Kultura i TVP 2.

W przedświątecznym czasie leśnicy realizują także przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem takie jak w Nadleśnictwie Barycz. Podczas wspólnej akcji z Policją nadleśnictwo przeprowadziło akcję „Zerwij odblask - bądź widoczny”. Leśnicy przekazali drzewko choinkowe, które zostało ustawione przed siedzibą Policji w Końskich. Zostało udekorowane elementami odblaskowymi, które legalnie można było zerwać. Odblaski są ogromnie ważne dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, gdyż dają szanse kierowcom na zachowanie bezpiecznej odległości. Jest to ważne także na drogach lokalnych przylegających do lasów.