Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Mazowsze

Spółka wyłudziła ponad 15 mln zł

wtorek, 05 stycznia 2021 15:55 / Autor: Michał Kaczor
fot. KAS
Michał Kaczor

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła spółkę, która wyłudzała VAT. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 15 mln zł.

Spółka kupowała towar od krajowego dostawcy. Głównie były to telefony komórkowe, które następnie sprzedawała na niemieckim rynku. Korzystała przy tym z zerowej stawki VAT.

Kontrolerzy z KAS ustalili, że w rzeczywistości dochodziło do obrotu towarem w ramach sztucznego łańcucha dostaw. Istniała sieć zarejestrowanych krajowych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było jedynie wyłudzanie podatku VAT.

Zakupiony sprzęt elektroniczny trafiał do centrum logistycznego na terenie Polski, skąd miał być sprzedawany kilku polskim firmom. W rzeczywistości towar nie opuszczał magazynu. Łańcuch fakturowanych, fikcyjnych dostaw, miał uwiarygodnić transakcje i ukryć prawdziwe źródło pochodzenia towaru.

Faktury wystawiane na kolejnych etapach rzekomego obrotu stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego, przy czym wynikający z nich podatek należny nigdy nie został odprowadzony do budżetu państwa.

KAS wykazała, że skontrolowana firma świadomie pełniła funkcję brokera, czyli była ostatnim ogniwem łańcucha „obrotu” towaru w kraju i uczestniczyła w wykrytym oszustwie podatkowym. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł.

Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami