Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

REGION

Skromne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

piątek, 26 lutego 2021 14:29 / Autor: Michał Kaczor
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchody będą skromne.

Co roku 1 marca odbywały się biegi, odprawiane były msze święte, a oficjalne delegacje składały kwiaty. W tym roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą skromne.

W poniedziałek (1 marca) o 10:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele garnizonowym w Radomiu. Po niej oficjalne delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem WiN przy ul. Beliny-Prażmowskiego.

Również o 10:00 odprawiona zostanie msza święta w Jedlińsku. Po niej odbędzie się złożenie kwiatów.

W Jedlni-Letnisku na 14:00 zaplanowane jest złożenie kwiatów przez delegacje przed pomnikiem majora Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka".

W obchody włączy się także Szydłowiec. Na 11:00 zaplanowana jest msza święta w kościele św. Zygmunta, a po niej odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Zrzeszenia "Wolność Niepodległość".

Żołnierzy Wyklętych upamiętni także Skaryszew. W poniedziałek w szkole w Dzierzkówku Starym zostanie odtworzone nagranie akademii, a następnie delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem przy placówce. Odbył się też konkurs poetycko-filmowy.

7 marca odbędą się obchody w Zwoleniu. O 10:00 odprawiona zostanie msza święta, a po niej delegacje złożą kwiaty.

Wiele wydarzeń zostało przełożonych na maj. Wtedy odbędą się obchody w Odrzywole, ale także biegi Tropem Wilczym (16 maja).

Żołnierzy Wyklętych można upamiętnić także indywidualnie. Wiele miejsc pamięci znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

- Takim miejscem jest las w Kolonii Wawrzyszów. To teren, gdzie działy się te wydarzenia. Tam zginął Antoni Młyński ps. "Drągal" i jego żołnierze. Leśnicy kultywują pamięć o tych żołnierzach i co roku odbywają się tam uroczystości - mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Dr Krzysztof Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że najbardziej aktywna działalność Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na ziemi radomskiej to początek 1946 roku.

- Jest to inspektorat radomski WiN kryptonim "ZZK" dowodzony przez porucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego "Zagończyka". To była jedna z największych i najlepiej zorganizowanych struktur w całej Polsce - mówi dr Krzysztof Busse.

W piątek (26 lutego) w Kozienicach zostanie odprawiona msza święta w kościele św. Józefa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W sobotę w Końskich odbędzie się II Powiatowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a w niedzielę w Opocznie przejazd samochodami przez miasto. Więcej o obchodach pisaliśmy TUTAJ.

Żołnierzy Niezłomnych można upamiętnić także oddając krew. W całej Polsce organizowana jest akcja "Biegiemy oddać krew".

 Żołnierze Wyklęci (znani również jako Żołnierze Niezłomni) to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Bohaterowie tego okresu związani z ziemią radomską to m.in. porucznik Aleksander Młyński pseudonim „Drągal”, podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim ,,Igła” i major Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim ,,Zagończyk”.