Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

Kozienice

W niedzielę w Garbatce-Letnisku królowały dania z ziemniaka

poniedziałek, 05 września 2022 11:35 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

4 września Garbatka-Letnisko była gospodarzem III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kozienickiego, które zaprezentowały swoje kulinarne umiejętności. Przepyszna impreza przyciągnęła mnóstwo ludzi głodnych nowych smaków i wrażeń.

W niedzielę spotkaliśmy się w Garbatce-Letnisku, aby wybrać najlepsze koło gospodyń wiejskich w oparciu o trzy zasady: najładniejsze stoisko, najlepsza potrawa z ziemniaka i najlepszy występ artystyczny. - Patrząc na pięknie przygotowane stoiska mogę powiedzieć, że komisja konkursowa będzie miała twardy orzech do zgryzienia – powiedziała Irena Bielawska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”, która od początku jest organizatorem przeglądów:

W tym roku Przegląd KGW odbył się w pięknej scenerii ośrodka wypoczynkowego „Polanka” w Garbatce-Letnisku. - Dla wszystkich mieszańców naszej miejscowości jest to kultowe i najbardziej charakterystyczne miejsce w całej Garbatce – powiedziała wójt gminy Teresa Fryszkiewicz:

Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu były dania z ziemniaka, czyli warzywo które od wieków króluje w polskiej kuchni. Dało to szerokie pole do popisu gospodyniom wiejskim, które zdradziły nam kilka pomysłowych przepisów:

Chętnych do spróbowania tego co przygotowały panie z KGW nie brakowało, a opinia przybyłych na przegląd gości mogła być tylko jedna:

Wśród osób, które przyjechały w niedzielę do Garbatki, aby spróbować przysmaków ziemi kozienickiej był Lech Wiśniewski – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. - Wydaję mi się, że powinniśmy wydać przewodnik po kuchni naszej małej ojczyzny – powiedział prezes. - Z niektórymi potrawami dzisiaj miałem po raz pierwszy do czynienia – dodał:

Komisja konkursowa najwyżej oceniła potrawę przygotowaną przez KGW w Oleksowie w gminie Gniewoszów. Do niego trafiła główna nagroda w wysokości 2 tysięcy złotych. Na podium znalazły się również: Zakrzewianki z nagrodą 1,5 tysiąca złotych oraz Stowarzyszenie Słowik, które otrzymało 1000 złotych. Przyznano również pięć wyróżnień po 500 złotych dla: Dębowianek, Marianianek, Ursynowskich Babeczek, Aktywnych Kobiet z Chmielewa i KGW ze Świerży Górnych. Ponadto pozostałe koła, które stanęły do konkursu otrzymały po 300 złotych.