Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

Kozienice

Kozienice – ku czci Żołnierzy Niezłomnych

wtorek, 23 maj 2023 12:08 / Autor: Magdalena Król
fot. organizatorzy
Magdalena Król

„Kozienice – ku czci Żołnierzy Niezłomnych” pod tak nazwą odbędzie się wydarzenie historyczno-kulturalne w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. W programie znalazły się między innymi pokazy filmowe oraz koncert zespołu TulaMade przeplatany wspomnieniami płk Józefa Małka pseudonim „Tygrys”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 26 maja. Początek o godzinie 17:45. Wstęp wolny.

15 czerwca 1946 roku oddział Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” jadąc do Kozienic, by rozbić znajdujące się tam więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, stoczył bój z oddziałami sowieckimi. Od kilku lat w rocznicę tego zdarzenia w Zwoleniu organizowane są uroczystości w celu upamiętnienia bitwy pod Zwoleniem oraz polskich żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. W tym roku po raz pierwszy część uroczystości będzie też miała miejsce w Kozienicach, jednocześnie  będzie to także okazja do opisania kozienickiej  katowni UB oraz losów torturowanych i zamęczanych tam osób.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.45 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach przy ulicy Warszawskiej 29. Po przywitaniu uczestników i nakreśleniu rysu historycznego przez Krzysztofa Zająca z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych o godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz animacji historycznej w reżyserii Przemysława Bednarczyka dotyczącej bitwy pod Zwoleniem oraz postaci legendarnego żołnierza niezłomnego Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” i jego podkomendnych. Na godzinę 18.10 zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Panna Lodzia” w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik. Film opowiada o tragicznych losach Stanisława Warchoła „Mściciela”, żołnierza podziemia niepodległościowego, który zginął w 1950 roku koło Zwolenia i jego narzeczonej – tytułowej Lodzi – Leokadii Gregorczyk z domu Lentas. W okresie okupacji niemieckiej „Mściciel” należał do Batalionów Chłopskich, następnie do Armii Krajowej. Po wojnie nie złożył broni, dowodził grupą partyzancką w regionie radomskim. Aresztowano go w kwietniu 1949 roku, ale miesiąc później uciekł z więzienia w Kozienicach. 28 lipca 1950 roku wskutek donosu współpracownika UB, urządzono zasadzkę i Warchoła zastrzelono.

Kolejnym punktem programu, który rozpocznie się o godz. 18.45 będzie koncert multimedialny „Polskie Anioły” w wykonaniu zespołu TulaMade. Koncert przeplatany będzie wojennymi i powojennymi wspomnieniami płk Józefa Małka pseudonim „Tygrys”. Zespół wystąpi w składzie: Agata Gregorczyk-Janik – autorka tekstów i muzyki, wokalistka; Rafał Olewnicki – perkusista; Dariusz „Dario” Kwiatkowski – współautor muzyki, gitarzysta; Mariusz „Mario” Matysek – kontrabasista; Paweł Kamiński – pianista; Kuba Stec – gitarzysta.

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można oglądać wystawę „Bitwa pod Zwoleniem 1946”, jak również otrzymać poświęconą jej publikację, a także publikacje Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej zawierające artykuły na temat oporu wojskowego i społeczno-politycznego mieszkańców powiatu kozienickiego wobec władz komunistycznych w latach 1945-1950.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy:  Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz partner – Enea Wytwarzanie, odbywa się ono w  ramach projektu „Niezłomny Zwoleń – 77. rocznica bitwy pod Zwoleniem”.

Z Piotrem Kutkowskim - rzecznikiem Enei Wytwarzanie i Krzysztofem Zającem - prezesem Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych o powojennej historii i nadchodzącym wydarzeniu rozmawiał Kamil Zapora: