Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

Audycje Radiowe

Bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice

środa, 12 sierpnia 2020 18:00 / Autor: Kamil Zapora
Cenne stanowisko gniewosza plamistego przy Elektrowni. Fot. Jacek Tabor
Kamil Zapora

Kto by przypuszczał, że teren wielkiego zakładu przemysłowego jakim jest Elektrownia Kozienice może stać się ostoją dzikiej przyrody? Jednak tak się stało. O bogactwie fauny i flory Elektrowni rozmawialiśmy z Jackiem Taborem, opiekunem przyrodniczym Elektrowni Kozienice.

Elektrownia Kozienice jako największy zakład w regionie jest ważnym miejscem dla tysięcy ludzi. Jednak jak się okazuje jest nie mniej ważny dla wielu zwierząt, takich jak rzadki i chroniony wąż – gniewosz plamisty. Tereny wokół Elektrowni są jednym ze stu miejsc, gdzie gad występuje.

Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego od lat współpracuje z Eneą Wytwarzanie przy ochronie cennych gatunków. Wśród nich znajdują się owady, które na terenie zakładu znalazły swoistą ostoję. - Elektrownia jest niesłychanie cennym miejscem dla owadów zapylających, takich jak pszczoła miodna – mówi Jacek Tabor.

Pszczoły wokół Elektrowni czują się tak dobrze, że Enea Wytwarzanie nawiązała współpracę z lokalnymi pszczelarzami, którzy rozstawili tam swoje ule. - Wkrótce możemy spodziewać się miodu pełnego energii – podkreśla Jacek Tabor, z którym rozmawiał Kamil Zapora: