Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

Bilans Dnia

Adam Bielan: będzie trzecia wizyta Polskiej Komisji Akredytacyjnej na UTH w Radomiu

poniedziałek, 16 listopada 2020 11:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To będzie rzecz bezprecedensowa. Polska Komisja Akredytacyjna po raz trzeci przyjedzie do Radomia, by ocenić działania podejmowanie przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny pod kątem wznowienia naboru studentów na kierunek lekarski. Mówił o tym poseł PE Adam Bielan, który był gościem Radia Plus Radom. Z politykiem PiS rozmawialiśmy także o opóźnieniach przy remoncie torów między Warką a Radomiem oraz podziale województwa mazowieckiego.

Adam Bielan zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa pokazała, że brakuje w Polsce kadry pielęgniarskiej i lekarskiej. Mówił, że kierunek lekarski na UTH w Radomiu nie rozwiąże wprawdzie tego problemu, ale przyczyni się znacznie do poprawy sytuacji.

- Rozmawiałem z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, który zdaje sobie sprawę, że w obecnej sytuacji zamykanie jakiegokolwiek kierunku lekarskiego byłoby ostatecznością. Radomska uczelnia nie wypełniała wszystkich wymogów zawartych w rozporządzeniach. Ale udało się uzyskać rzecz bez precedensu. Polska Komisja Akredytacyjna w przyszłym roku po raz trzeci przyjedzie do Radomia. Do tej pory to się nie zdarzało. Mam nadzieję, że uda się zakończyć budowę prosektorium, ale najpierw trzeba rozstrzygnąć przetarg. Plan jest taki, aby ta inwestycja była gotowa do maja 2021 roku. Ponadto trzeba zatrudnić lekarzy w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy - wylicza poseł Bielan.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat opóźnień przy budowie torów między Warką a Radomiem. - Będziemy konfrontować z prezesem PKP PLK medialne doniesienia na ten temat. Niebawem odbędzie się posiedzenie komitetu sterującego w ministerstwie infrastruktury, które jest poświęcone nie tylko budowie lotniska na Sadkowie, ale i kolejowej ósemce. Z moich informacji wynika, że opóźnienia nie są tak duże, jak podają niektóre media. Mimo to będziemy zadawać pytania prezesowi PKP PLK. Najważniejsze, że kluczowa inwestycja kolejowa zostanie wreszcie dokończona - mówił polityk PiS.

Adam Bielan odniósł się także do podziału województwa mazowieckiego. - Mam nadzieję, że uda się przełamać wręcz histeryczny opór władz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mam nadzieję, że Sejm wkrótce zajmie się tą sprawą. Trwają prace nad nowym projektem, potem przyjdzie czas na decyzje polityczne. Biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa, to pod znakiem zapytania może być przeprowadzenie wyborów samorządowych do nowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego - powiedział Adam Bielan, poseł Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Radosław Mizera: