Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

Bilans Dnia

Likwidacja położnictwa i neonatologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu?

środa, 17 listopada 2021 17:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ustabilizowanie sytuacji finansowej i kadrowej – takie cele postawił przed nową prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Bożenną Pacholczak, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Straty finansowane za ubiegły rok to 26 mln złotych, choć były planowane na poziomie 14 mln zł.

2 listopada szpital został zobowiązany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego do przygotowania do końca roku planu naprawczego. - Ale mamy problem z powodu sytuacji covidowej. Sami wystąpiliśmy o zwiększenie łóżek covidowych do 82. Są już wszystkie zajęte – powiedziała prezes lecznicy na Józefowie.

Naszego gościa pytaliśmy o uporządkowanie wynagrodzeń, bowiem – jak mówił ostatnio marszałek Struzik - poprzedni prezes szpitala wypłacał niektórym lekarzom znaczące wynagrodzenia, niewspółmierne do zakresu ich obowiązków. - Wysokość tych wynagrodzeń zdziwiła nawet kontrolerów z Urzędu Marszałkowskiego. Umowy te zostały wypowiedziane jeszcze przez poprzedni zarząd. Nie jest prawdą, że były to kwoty przekraczające 50 tys. złotych – powiedziała prezes Pacholczak.

Gość Bilansu Dnia dodała, że szpital jest otwarty na współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu w zakresie tworzenia oddziałów klinicznych pod kątem kierunku lekarskiego. - Cały czas prowadzimy rozmowy z władzami uczelni – powiedziała Bożenna Pacholczak.

W dalszej części audycji rozmawialiśmy o planach dotyczących reorganizacji niektórych oddziałów szpitalnych, które przynoszą straty. Dotyczy to ginekologii i położnictwa oraz neonatologii. - Pojawiły się trzy warianty: zastawiamy obecny stan, rozdzielamy ginekologię od położnictwa i zostaje neonatologia oraz likwidujemy położnictwa i neonatologię. Sytuacja jest zła, bowiem rodzi się coraz mniej dzieci. Kiedyś na świat przychodziło ponad 2 tys. dzieci, w tym roku będzie to 950 noworodków – powiedziała prezes szpitala Bożenna Pacholczak, z którą rozmawiał Radosław Mizera: