Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

Bilans Dnia

Minister Skurkiewicz: produkcja prochu w Pionkach w 2024 roku

środa, 08 listopada 2023 17:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Z moich informacji wynika, że Państwowa Wytwórnia Prochu w Pionkach zostanie uruchomiona w przyszłym roku - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który był gościem Radia Plus Radom. Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do decyzji w sprawie utworzenia w Nowym Mieście nad Pilicą 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. 

Wojciech Skurkiewicz jest przekonany, że Polska będzie miała jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcji prochu w Europie. Inwestycja jest realizowana od kilku lat w ramach "Projektu 400". Na przełomie 2024-25 roku zakład będzie również gotowy do produkcji pocisków m.in. do amerykańskich czołgów Abrams i południowokoreańskich K2, które będą na wyposażeniu polskiej armii.

- Rok 2024 nie jest zagrożony. Produkcja prochów wielobazowych w Pionkach jest dla naszego kraju jest strategiczna, również z punktu widzenia bezpieczeństwa czy programów amunicyjnych, które są i będą realizowane. Z drugiej strony nie zapominajmy, że nie ma dzisiaj możliwości produkcji prochu bez nitrocelulozy. W 2013 roku zakończono jej produkcję w Pionkach, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej odtworzyć ten proces. Mówimy tu o szacunkach wynoszących 900 mln złotych. Niebawem poznamy miejsce produkcji nitrocelulozy - mówił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, z którym rozmawiał Radosław Mizera: