Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Kozieniec w gm. Potworów "oazą spokoju"

sobota, 30 marca 2024 18:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Proekologiczne inwestycje, które pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodą, tworzenie zielonych przestrzeni czy stosowanie energooszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. Samorządy coraz częściej sięgają po pieniądze unijne i stawiają na rozwiązania, które pozwolą na wygenerowanie oszczędności w swoich budżetach i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Polityka Unii Europejskiej od lat wspiera projekty chroniące klimat i środowisko. Jakie działania w tym zakresie podejmuje gmina Potworów?

- Przede wszystkim staramy się poprzez budowę zbiorników retencyjnych zatrzymać te wody, które odpływają, bo jesteśmy gminą całkowicie zmeliorowaną, a więc te urządzenia melioracyjne, które w naszej gminie funkcjonują odprowadzają te wody do morza. Wybudowaliśmy kilkanaście lat temu bardzo duży zbiornik w miejscowości Rdzuchów. Budujemy, odnawiamy te zbiorniki wodne, które na terenie naszej gminy występują. W ubiegłym roku oddaliśmy piękny zbiornik w miejscowości Grabowa, a za ok. dwa, trzy tygodnie oddamy zbiornik kalinowy w miejscowości Kozieniec - chwali wójt gminy Marek Klimek.

Postaramy się tam również taką oazę spokoju wybudować, a więc z altanką, tak żeby nasi mieszkańcy mogli korzystać z tej wody a jednocześnie mogli odpocząć. To jest taka bardzo fajna sprawa. Z jednej strony zatrzymanie wody, z drugiej rekreacja - dodaje Marek Klimek.

O innych projektach w rozmowie poniżej: